Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  StphenKing's Rating My Rating
1
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
about my favourite movie evr, a story of a young boy ashitake, who ends up cursed after saving his village from a demon, to begin a quest to see with eyes unclouded by hate. the japanese legend of how the old world died, and the modern age started
2
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005,  G)
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection
Ive got a fansubbed version on avi, so it`s the origonal japanese showing ,but i thought this would represent it well
3
Naked Lunch 1991,  R)
Naked Lunch
one of the most screwed up films you`ll ever watch, apart from maybe hour of the pig
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
deffinatly one of the best films ive seen
5
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
i love a good bit of swashbuckling
6
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
another great from studio ghibli
7
Once Upon a Time in China 1991,  R)
Once Upon a Time in China
wong fe hung, what can i say he`s one of chinas greatest heroes
8
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
Once Upon a Time in China 2
donnie yen was in this, he was my favourite marshal artist when this came out
9
Naked Childhood (L'Enfance nue) 1967,  Unrated)
Naked Childhood (L'Enfance nue)
an early gerrard de`padou film, great comedy
10
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba)
some great stuff in the lion dance at the end of the film
11
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
when her dad takes a short cut moving to their new home things become a bit strange for chehiro.They end up @ an old theme park thats really a bath house for the spirits, and after seeing her parents turn into pigs, she wonders what to nxt
12
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
Blood - The Last Vampire
this rating is for the series which is far a much better watch than the film

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments