My Favorite Movies
| stopjen's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Day for Night 1973, PG) |
|
| 2 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 3 |
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961, Unrated) |
|
| 4 |
One Last Dance 2005, PG-13) |
|
| 5 |
300 2007, R) |
|
| 6 |
Scarface 1983, R) |
|
| 7 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 8 |
The Piano 1993, R) |
|
| 9 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 10 |
Grease 1978, PG) |
|
| 11 |
Let the Right One In 2008, R)
A one-of-a-kind vampire film. Without force, it finds harmony between horror and romance; effortlessly it normalizes gore and converts the audience to the dark side. There are so many gems to pick: the mood of stillness and coldness, the sense of outcast, the music score, the outstanding acting, the ending... Best of all is all the parts involving the father - it honestly and brutally displays the most fundamental nature of a parent (giver) and a child (taker), and you can't blame either! It's a film that makes you queasy while falling helplessly in love with it. |










