My Favorite Movies


  stodmyk's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The first movie to truly capture the spirit of a good comic book on screen. AND it let the audience decide all the philosophical gack for themselves, unlike the latter two Matrix yawnfests.
2
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The first I ever called "my favourite film." Still brilliant.
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Brilliant -- grey, brutal, gritty, just like the second of the books.
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
My fave of Jackson's films -- the Shire is perfect!
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Peter Jackson did an absolutely masterful job.
6
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
Heart-breaking. Exhilerating. Stunning.
7
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Not a wasted frame in nearly three glorious hours.
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
As twisted as it is sexy - as smart as it is tough.
9
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
Brutal, profane, gorgeous.
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
What's the French word for 'perfection'?
11
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
Wholly bizarre; therein lies the beauty of it all.
12
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
If you have to ask, you'll never get it.
13
Blackadder Back & Forth 1999,  Unrated)
Blackadder Back & Forth
TV as only the Brits can do.
14
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
I can't recall a more perfectly crafted ensemble comedy.
15
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Outstanding conclusion to a very good series.
16
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Extremely well-made espionage, without going over-the-top, Bond-style.
17
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Weakest of the three Bourne pictures, but still a kick-ass rollick.
18
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
How does one argue with the best film ever made?
19
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Exquisite.
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
THIS is what Batman's all about. Nice job, Christian Bale!
21
The Departed 2006,  R)
The Departed
Yet another extremely good picture from an all-star ensemble under Martin Scorsese.
22
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
What's amazing is how little the first two films age compared to other "classics".
23
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
What's amazing is how little the first two films age compared to other "classics".
24
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Well-written, well-acted, and thoughtfully shot. An outstanding Vancouver-shot film with an engaging cast. It's hard to do a pregnant teen story without hitting schmaltzy After School Special notes, but Juno does it in style.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments