My Favorite Movies
| stina430's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 3 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 4 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 5 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 6 |
How High 2001, R) |
|
| 7 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 8 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 9 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 11 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 12 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 14 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 15 |
Elf 2003, PG) |
|
| 16 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 17 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 19 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 21 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 22 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 23 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 24 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 25 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 26 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 27 |
The Sandlot 1993, PG) |
|
| 28 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 29 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 30 |
The Ringer 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Hook 1991, PG) |
|
| 32 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 33 |
Scarface 1983, R) |
|
| 34 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 35 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 36 |
Crank 2006, R) |
|
| 37 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 38 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 39 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 40 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 41 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 42 |
Con Air 1997, R) |
|
| 43 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 44 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 45 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 46 |
Crash 2005, R) |
|
| 47 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 48 |
In Her Shoes 2005, PG-13) |
|
| 49 |
She's All That 1999, PG-13) |
|
| 50 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 51 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 52 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 53 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 54 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 55 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 56 |
Speed 1994, R) |
|
| 57 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 58 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 59 |
Black Sheep 1996, PG-13) |
|
| 60 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005, PG-13) |
|
| 61 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 62 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 63 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 64 |
The Mothman Prophecies 2001, PG-13) |
|
| 65 |
Swingers 1996, R) |
|
| 66 |
Frailty 2002, R) |


































































