My Favorite Movies


  1. Stillicidio
  2. Mattia

Give list a short description

  Stillicidio's Rating My Rating
1
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
2
Reservoir Dogs 1992,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
5
Vanishing Point 1971,  R)
6
House of 1000 Corpses 2002,  R)
7
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
8
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
9
The Fly 1986,  R)
10
Suspiria 1977,  R)
11
The Shining 1980,  R)
12
Day of the Dead 1985,  Unrated)
13
A Clockwork Orange 1971,  R)
14
Rope 1948,  PG)
15
Rebecca 1940,  Unrated)
16
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
17
Army of Darkness 1993,  R)
18
Vertigo 1958,  PG)
19
Night of the Living Dead 1968,  R)
20
The Evil Dead 1981,  R)
21
Evil Dead 2 1987,  R)
22
Shaun of the Dead 2004,  R)
23
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
24
Meshes of the Afternoon 1943,  Unrated)
25
Sin City 2005,  R)
26
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
27
Grindhouse 2007,  R)
28
The Number 23 2007,  R)
29
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
30
From Hell 2001,  R)
31
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
32
The Thing 1982,  R)
33
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
34
Rear Window 1954,  PG)
35
Dead Poets Society 1989,  PG)
36
Young Frankenstein 1974,  PG)
37
Big Fish 2004,  PG-13)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
39
Garden State 2004,  R)
40
V for Vendetta 2006,  R)
41
Little Miss Sunshine 2006,  R)
42
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
43
Beauty and the Beast 1991,  G)
44
Alice in Wonderland 1951,  G)
45
The Birds 1963,  PG-13)
46
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
47
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
48
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
49
The Magdalene Sisters 2002,  R)
50
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
51
The Prestige 2006,  PG-13)
52
Pan's Labyrinth 2006,  R)
53
Ratatouille 2007,  G)
54
Walk the Line 2005,  PG-13)
55
The Sword in the Stone 1963,  G)
56
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
57
The Emperor's New Groove 2000,  G)
58
Ice Age 2002,  PG)
59
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
60
The Neverending Story 1984,  PG)
61
Marnie 1964,  PG)
62
Melinda and Melinda ,  PG-13)
63
American Beauty 1999,  R)
64
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
65
Fantasia 1940,  G)
66
Death at a Funeral 2007,  R)
67
Death Proof 2007,  R)
68
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
69
Shrek 2001,  PG)
70
Shrek 2 2004,  PG)
71
Shrek the Third 2007,  PG)
72
Dial M for Murder 1954,  PG)
73
Jumanji 1995,  PG)
74
Closer 2004,  R)
75
Children of Men 2006,  R)
76
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
77
Dumbo 1941,  G)
78
300 2007,  R)
79
La Casa dalle finestre che ridono (The House of the Laughing Windows) 1976,  R)
80
The Mission 1986,  PG)
81
Frankenweenie 1992,  PG)
82
Léon (The Professional) 1994,  R)
83
Psycho 1960,  R)
84
American History X 1998,  R)
85
The Basketball Diaries 1995,  R)
86
Buio Omega (Beyond the Darkness) 1984,  Unrated)
87
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
88
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
89
Full Metal Jacket 1987,  R)
90
The Goonies 1985,  PG)
91
The Great Dictator 1940,  G)
92
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
93
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
94
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
95
Labyrinth 1986,  PG)
96
Mediterraneo 1991,  R)
97
Modern Times 1936,  G)
98
The Silence of the Lambs 1991,  R)
99
Donnie Darko 2001,  R)
100
Dawn of the Dead 1978,  R)
101
E tu vivrai nel terrore - L'aldilŕ (The Beyond) 1981,  R)
102
Halloween 1978,  R)
103
Halloween 2007,  R)
104
The Devil's Rejects 2005,  R)
105
The Trouble With Harry 1955,  PG)
106
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
107
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
108
Cloverfield 2008,  PG-13)
109
The Curse of the Jade Scorpion 2001,  PG-13)
110
Freaks 1932,  Unrated)
111
28 Days Later 2002,  R)
112
The Science of Sleep 2006,  R)
113
Inferno 1999,  R)
114
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
115
The Oxford Murders 2008,  R)
116
Metropolis 1927,  PG-13)
117
Re-Animator 1985,  R)
118
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
119
Rosemary's Baby 1968,  R)
120
Hellraiser 1987,  R)
121
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
122
Carrie 1976,  R)
123
Faust 1926,  Unrated)
124
Mulholland Drive 2001,  R)
125
The Remains of the Day 1993,  PG)
126
Lost Highway 1997,  R)
127
The Dark Knight 2008,  PG-13)
128
Annie Hall 1977,  PG)
129
Eraserhead 1977,  R)
130
WALL-E 2008,  G)
131
Jaws 1975,  PG)
132
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
133
Blue Velvet 1986,  R)
134
Across the Universe 2007,  PG-13)
135
Let the Right One In 2008,  R)
136
Revolutionary Road 2008,  R)
137
Slumdog Millionaire 2008,  R)
138
Control 2007,  R)
139
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
140
Antichrist 2009,  Unrated)
141
Spellbound 1945,  Unrated)
142
The Tenant 1976,  R)
143
Dogville 2003,  R)
144
Diary of the Dead 2007,  R)
145
La Chute de la maison Usher (The Fall of the House of Usher) 1928,  Unrated)
146
Gran Torino 2008,  R)
147
Trick 'r Treat 2006,  R)
148
Up 2009,  PG)
149
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
150
Whatever Works 2009,  PG-13)
151
Inglourious Basterds 2009,  R)
152
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1902,  Unrated)
153
The Brood 1979,  R)
154
The Dead Zone 1983,  R)
155
The Shawshank Redemption 1994,  R)
156
Stand by Me 1986,  R)
157
Coraline 2009,  PG)
158
Persona 1966,  Unrated)
159
Dancer in the Dark 2000,  R)
160
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments