My Favorite Movies
Give list a short description
| Stezo2k's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 2 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 3 |
Man on Fire 2004, R)
Saw this for about the 3rd time today, i actually enjoyed it more than the first 2 times. spose i didnt appreciate it as much when it first came out. fantastic story (especially the chemestry between creasy and the little girl), brilliantly acted and a the soundtrack worked very well. probably the best directing ive seen in a movie, very dark and a lot of effects and colour was manipulated to enhance the movie. only thing id change is the lengh of the movie, it is a little long but still very enjoyable. one of the best movies ive ever seen. |
|
| 4 |
Crash 2005, R) |
|
| 5 |
WALL-E 2008, G)
I was expecting a lot after ratatouille and the trailer for this wasnt up to much so i wasnt expecting much from the movie. I was suprised how much i enjoyed it. What i liked about it is that its more visual when it comes to the story than most regular movies, i think quite a big audience would like this. This movie has everything, sadness, sweetness, comedy and fear. There wasnt a dull moment in this at all, loved it all the way through. On par if not better than ratatouille |
|
| 6 |
Little Miss Sunshine 2006, R)
Finally got round to seeing this and i wasnt disapointed. Laughter all the way. The way all the characters are completely different really makes the story interesting and funnier. Start was a lil boring but when it got going it was fantastic. The dance at the end was hollarious. One of my favourite movies |
|
| 7 |
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007, PG-13) |
|
| 8 |
The Jacket 2005, R) |
|
| 9 |
Crank 2006, R)
The only action movie i've seen where theres nothing but action all the way through it. They should of called it "adrenaline" because it's a pure adrenaline rush. Great acting, well directed and great stunts. Only flaw is the acting else this would be the perfect action movie. Relly enjoyed this, even the credits were entertaining |
|
| 10 |
Superbad 2007, R) |
|
| 11 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 12 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 13 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 15 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 16 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 17 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 18 |
The Ring 2002, PG-13) |


















