My Favorite Movies


  stewfam7278's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Annina: Oh, monsieur, you are a man. If someone loved you very much, so that your happiness was the only thing that she wanted in the world, but she did a bad thing to make certain of it, could you forgive her?
Rick: Nobody ever loved me that much.
TRIVIA:
# Rick never says "Play it again, Sam." He says: "You played it for her, you can play it for me. Play it!". Ilsa says "Play it, Sam. Play 'As Time Goes By"'.
2
A Farewell To Arms 1957,  Unrated)
3
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
4
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
Message in a Bottle
OmyGosh! Get the tissue!
5
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
Humphrey Bogart, Audrey Hepburn and William Holden: What more could you want in a movie. How about Humor and love. This movie has it all. Bogart plays the serious part of a duo of wealthy brothers that end up falling for the same woman, their chauffeur's daughter. Awesome movie.
6
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Bringing the musical to life anytime anywhere. A must have for any fan!
7
Stalag 17 1953,  Unrated)
8
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
This is an awesome movie. William Holden is perfect in playing the part of Joe Gillis. Billy Wilder did an amazing job directing this as he did with all of his movies.
9
Holiday Inn 1942,  Unrated)
Holiday Inn
The movie that got the world singing "White Christmas" not to mention it includes other holiday favorites such as Easter Parade. Bing Crosby croons like no other and the movie isn't lacking when it comes to Fred Astaires one of a kind toe tappin'. This is one of my favorite movies, one I could (and have) watched again and again.
10
White Christmas 1954,  Unrated)
11
Anne of Green Gables 1985,  G)
12
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
13
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
14
Funny Face 1957,  Unrated)
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
You cant go wrong watching this holiday classic. One of, if not THE best James Stewart film.
17
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
18
Chicago 2002,  PG-13)
19
Singin' in the Rain 1952,  G)
20
Gone With the Wind 1939,  G)
21
Sahara 1943,  Unrated)
22
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
23
The Maltese Falcon 1941,  PG)
24
Song of the South 1946,  G)
25
The Last Samurai 2003,  R)
26
My Fair Lady 1964,  G)
27
Ghost 1990,  PG-13)
28
50 First Dates 2004,  PG-13)
29
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
30
The Last Time I Saw Paris 1954,  Unrated)
31
His Girl Friday 1940,  Unrated)
32
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
33
The Patriot 2000,  R)
34
Penny Serenade 1941,  G)
35
Charlotte's Web 1973,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments