My Favorite Movies


  SteveStrange's Rating My Rating
1
North by Northwest 1959,  Unrated)
2
The Day of the Jackal 1973,  PG)
3
The Conversation 1974,  PG)
4
Barry Lyndon 1975,  PG)
5
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
6
Equus 1977,  R)
7
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) 1967,  Unrated)
8
The Mechanic 1972,  PG)
9
Silent Running 1971,  G)
10
The Eiger Sanction 1975,  R)
11
Amadeus 1984,  PG)
12
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
13
13 Tzameti 2005,  Unrated)
14
The Evictors 1979,  PG)
15
Dark Star 1974,  G)
16
Ice Station Zebra 1968,  G)
17
Get Carter 1971,  R)
18
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
19
Citizen Kane 1941,  PG)
20
Casino 1995,  R)
21
The Young Poisoner's Handbook 1995,  R)
22
Mr. Brooks 2007,  R)
23
The Wind and the Lion 1975,  PG)
24
Too Late the Hero 1970,  PG)
25
Alfie 1966,  PG)
26
Blow-Up 1966,  Unrated)
27
Dr. No 1962,  PG)
28
Georgy Girl 1966,  Unrated)
29
The Lavender Hill Mob 1951,  Unrated)
30
3 Women 1977,  PG)
31
The Boys in the Band 1970,  R)
32
Harry and Walter Go to New York 1976,  PG)
33
Battle of Britain 1969,  G)
34
Sleuth 1972,  PG)
35
Brazil 1985,  R)
36
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
37
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
38
Young Frankenstein 1974,  PG)
39
Dracula 1931,  Unrated)
40
The 39 Steps 1935,  PG)
41
Play Dirty 1969,  PG)
42
Zulu 1964,  PG)
43
Zulu Dawn 1979,  PG)
44
Dracula - Prince of Darkness 1966,  Unrated)
45
The Skull 1965,  PG)
46
Creeping Flesh 1972,  PG)
47
House of Sand and Fog 2003,  R)
48
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
49
Logan's Run 1976,  PG)
50
Zardoz 1974,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments