My Favorite Movies


  stevensrvfan1's Rating My Rating
1
Captain Horatio Hornblower R.N. 1951,  Unrated)
Captain Horatio Hornblower R.N.
this is my favorite movie and it has finally been released on dvd.
2
Flyboys 2006,  PG-13)
Flyboys
Great aerial scenes. This flick is highly recommended
3
Twelve O'Clock High 1949,  Unrated)
4
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
5
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
She turned me into a newt but I got better.
6
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Always look on the bright side of life
7
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
Monty Python's And Now for Something Completely Different
This is an ex parrot, the only reason it stood up is you nailed it to the perch.
8
The Big Country 1958,  Unrated)
9
MacKenna's Gold 1968,  PG)
10
The Sea Wolves 1981,  PG)
11
Cape Fear 1962,  Unrated)
12
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
13
The Gunfighter 1950,  Unrated)
14
How the West Was Won 1962,  G)
15
Duel in the Sun 1946,  Unrated)
16
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
17
Rio Bravo 1959,  Unrated)
18
Rio Lobo 1970,  G)
19
Rio Grande 1950,  Unrated)
20
Big Jake 1971,  PG-13)
21
The Green Berets 1968,  G)
22
The Comancheros 1961,  Unrated)
23
McLintock! 1963,  Unrated)
24
Fort Apache 1948,  Unrated)
25
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
26
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
27
The Sea Chase 1955,  Unrated)
28
The Quiet Man 1952,  Unrated)
29
The Searchers 1956,  Unrated)
30
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
31
Stagecoach 1939,  Unrated)
32
McQ 1974,  PG)
33
The War Wagon 1967,  Unrated)
34
True Grit 1969,  G)
35
Red River 1948,  Unrated)
36
The Shootist 1976,  PG)
37
The Cowboys 1974,  PG)
38
Chisum 1970,  G)
39
The Undefeated 1969,  G)
40
El Dorado 1967,  Unrated)
41
In Harm's Way 1965,  Unrated)
42
Hellfighters 1968,  G)
43
North to Alaska 1960,  Unrated)
44
The Fighting Seabees 1944,  Unrated)
45
Operation Pacific 1951,  Unrated)
46
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
47
Sudden Impact 1983,  R)
48
Unforgiven 1992,  R)
49
Pale Rider 1985,  R)
50
Heartbreak Ridge 1986,  R)
51
Space Cowboys 2000,  PG-13)
52
Firefox 1982,  PG)
53
The Eiger Sanction 1975,  R)
54
The Gauntlet 1977,  R)
55
The Rookie 1990,  R)
56
A Perfect World 1993,  PG-13)
57
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
58
High Plains Drifter 1973,  R)
59
Magnum Force 1973,  R)
60
Kelly's Heroes 1970,  PG)
61
Where Eagles Dare 1969,  PG)
62
Hang 'em High 1968,  PG-13)
63
Any Which Way You Can 1980,  PG)
64
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
65
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
66
Tightrope 1984,  R)
67
The Enforcer 1976,  R)
68
The Beguiled 1971,  R)
69
The Dead Pool 1988,  R)
70
In the Line of Fire 1993,  R)
71
Dirty Harry 1971,  R)
72
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
73
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
74
Annie Hall 1977,  PG)
75
Manhattan 1979,  R)
76
Sleeper 1973,  PG)
77
Bananas 1971,  PG-13)
78
Take the Money and Run 1969,  PG)
79
Play It Again, Sam 1972,  PG)
80
Antz 1998,  PG)
81
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
82
The Battle of Midway 1942,  Unrated)
83
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
84
Mister Roberts 1955,  Unrated)
85
Drums Along the Mohawk 1939,  Unrated)
86
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
87
My Darling Clementine 1946,  G)
88
They Were Expendable 1945,  Unrated)
89
Quest for Fire 1982,  R)
90
The Frisco Kid 1979,  PG)
91
Blade Runner 1982,  R)
92
Witness 1985,  R)
93
The Mosquito Coast 1986,  PG)
94
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
95
Force 10 from Navarone 1978,  PG)
96
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
97
Patriot Games 1992,  R)
98
The Devil's Own 1997,  R)
99
The Fugitive 1993,  PG-13)
100
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
101
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
102
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
103
Working Girl 1988,  R)
104
Air Force One 1997,  R)
105
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
106
A Hard Day's Night 1964,  G)
107
Help! 1965,  G)
108
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
109
Yellow Submarine 2012,  G)
110
On Golden Pond 1981,  PG)
111
The Cheyenne Social Club 1970,  PG)
112
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
113
Midway 1976,  PG)
114
Firecreek 1968,  Unrated)
115
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
116
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
117
The Enemy Below 1957,  Unrated)
118
Five Card Stud 1968,  PG)
119
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
120
Beverly Hills Cop 1984,  R)
121
The Golden Child 1986,  PG-13)
122
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
123
48 HRS 1982,  R)
124
Trading Places 1983,  R)
125
Coming to America 1988,  R)
126
Contact 1997,  PG)
127
Back to the Future Part III 1990,  PG)
128
Back to the Future Part II 1989,  PG)
129
Back to the Future 1985,  PG)
130
Cast Away 2000,  PG-13)
131
The Sting 1973,  PG)
132
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
133
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
D'oh It's finally here! Now where are the donuts and Duff Beer>

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments