My Favorite Movies
| stevenjcline's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 2 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 3 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 4 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 5 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 6 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 7 |
The Holy Mountain 1973, R) |
|
| 8 |
Tetsuo: The Ironman 1989, Unrated) |
|
| 9 |
Paprika 2006, R) |
|
| 10 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 11 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 13 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 14 |
Yellow Submarine 2012, G) |
|
| 15 |
Fantastic Planet 1973, PG) |
|
| 16 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 17 |
Tokyo Fist 1995, Unrated) |
|
| 18 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 19 |
Fargo 1996, R) |



















