My Favorite Movies
| steven495's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Point Break 1991, R) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 4 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 5 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 6 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 9 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 11 |
This Is Spinal Tap 1984, R)
One of the very best mockumentary films EVER (and no, thats not a spelling mistake) It is a comedy documentary spoof that's so realistic it had music fan friends of mine seething ast the time but they've since realised that it is a worthwhile watch - better on a big screen with a 5.1 surround sound setup. |
|
| 12 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 13 |
Kate & Leopold 2001, PG-13) |
|
| 14 |
2010: The Year We Make Contact 1984, PG)
To understand and appreciate this sequel (one that is otherwise immune from "law of dimishing returns" because its based on really strong source material, and a great director who also wrote the screenplay) Under-rated ofr sure and definately worth a look in. The previous film to this has been considered by many to be one of the best and certainly one of the most influential Sci-fi films of all time, with some rather surprising endorsements, you cant go too badly wrong by following it up with reading the novels. |















gangstamurphy posted 3 years ago
I see some movies in which I like and some I have never heard of. Thank you for your comment. I'll be sure to put something more interesting in my list of favorite movie list. Maybe we could be friends... whi knows. Good Day.