My Favorite Movies
| Steveicus's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American History X 1998, R) |
|
| 2 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 3 |
Sin City 2005, R) |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 6 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 7 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 8 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 9 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 10 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 11 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 13 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 14 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 15 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 16 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 17 |
Robin Hood 1973, G) |
|
| 18 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 19 |
Memento 2000, R) |
|
| 20 |
Gone in 60 Seconds 1974, PG) |
|
| 21 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 22 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 23 |
American Pie 1999, R) |
|
| 24 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 25 |
GoldenEye 1995, PG-13) |
|
| 26 |
Vincent 1982, G) |
|
| 27 |
Death to Smoochy 2002, R) |


























