My Favorite Movies


  SteveDWatkins's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
2
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
3
Lethal Weapon 1987,  R)
4
The Big Lebowski 1998,  R)
5
Vanilla Sky 2001,  R)
6
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
7
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
8
The Big Chill 1983,  R)
9
Dazed and Confused 1993,  R)
10
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
Wyatt Earp
I thought it was better than Tombstone!
11
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
Damn I love this movie. I don't know what it is about these old John Carpenter films, but I love them!
12
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Love this movie!! They don't get much better than this.
13
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
There are very few comedies that remain funny no matter how many times you watch them. This is one of the best!
14
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
15
A River Runs Through It 1992,  PG)
16
Friday 1995,  R)
17
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments