My Favorite Movies
Lay em down... my top 100 movies of, like, y'know... forever.
| stevanlay's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 2 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R)
It's not that often that a film comes around and totally floors me in the highest aspects that I expect of a great film as Cidade de Deus did. And it's not that often that I get so engrossed and extremely excited by such a film that had stayed in my memory for many days after with its powerful images, dialogues, characters, and deft direction. Combined with the flawless performances, some brilliant soundtracks, sharp editing, and dazzling cinematography, first-time director Fernando Meirelles has delivered to me an unforgettable cinematic experience that I'll treasure for a long time to come. Obrigado Fernando! |
|
| 3 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 8 |
Aliens 1986, R) |
|
| 9 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 10 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 11 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 12 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 13 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 14 |
Dark City 1998, R) |
|
| 15 |
Speed 1994, R) |
|
| 16 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 17 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 18 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 19 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 20 |
Psycho 1960, R) |
|
| 21 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 22 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 23 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 24 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 25 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 26 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 27 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 28 |
Grease 1978, PG) |
|
| 29 |
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994, Unrated) |
|
| 30 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 31 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 32 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 33 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 34 |
Clerks 1994, R) |
|
| 35 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 36 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 37 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 38 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 39 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 40 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 41 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 42 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 43 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 44 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 45 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 46 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 47 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 48 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 49 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 50 |
American History X 1998, R) |
|
| 51 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 52 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 53 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 54 |
Swingers 1996, R) |
|
| 55 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 56 |
The Killing Fields 1984, R) |
|
| 57 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 58 |
The Mist 2007, R)
WOW, just WOW... stunned and floored!!!! |
|
| 59 |
The Station Agent 2003, R)
Amongst all the recent Hollywood generics and clutter of movies, The Station Agent is one of those rare treats that you can take a liking to immediately. Not only is the film very observant but you also have three likable characters where you'd wished you were invited to one of their walks or book readings. Though the movie is less subtle than Lost In Translation it is more brilliant in parts, IMO. |
|
| 60 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 61 |
Traffic 2000, R) |
|
| 62 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 63 |
True Romance 1993, R) |
|
| 64 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 65 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 66 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 67 |
The Thing 1982, R) |
|
| 68 |
My Cousin Vinny 1992, R) |
|
| 69 |
The Rock 1996, R) |
|
| 70 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 71 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 72 |
Last Life in the Universe 2003, R) |
|
| 73 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 74 |
Superman 1978, PG) |
|
| 75 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 76 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 77 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 78 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 79 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 80 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002, R) |
|
| 81 |
Closer 2004, R) |
|
| 82 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 83 |
Mr. Vampire 1986, PG-13) |
|
| 84 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 85 |
Point Break 1991, R) |
|
| 86 |
Once Upon a Time in China 2 1992, R) |
|
| 87 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 88 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 89 |
Shallow Grave 1994, R) |
|
| 90 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004, R) |
|
| 91 |
Memento 2000, R)
Just saw Memento and I have to quickly write this down before it slips my mind. Okay, now where's that pen, where's that pen? Damn!!! A pen, I need a pen... Quickly, quickly, I need a pen... Alright, now write this down... |
|
| 92 |
Police Academy 1984, R) |
|
| 93 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 94 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 95 |
The Passion of the Christ 2004, R)
An amazing film through and through. Outstanding production values and custome designs, the cinematography a sight to behold, the score was extremely stirring, and the leading performances were remarkable, in particular Jim Caviezel in an Oscar worthy portrayal as Jesus Christ. |
|
| 96 |
Better Luck Tomorrow 2002, R)
Better Luck Tomorrow is a movie that I have a lot of time for. It is a striking movie that was both heartfelt and haunting in its conclusion. Had it not been for the great performance from Parry Chen and writer/director Justin Lin, the film would have suffered into a cliche about your average ethnic minority/high school/teenage angst. One of the scenes that I love and was most mesmerizing was the "graduation photo shoot" sequence. |
|
| 97 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 98 |
Lantana 2001, R) |
|
| 99 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 100 |
Once Were Warriors 1994, R) |


































































































