Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  stephsmatrix's Rating My Rating
1
The Evil Dead 1981,  R)
2
Evil Dead 2 1987,  R)
3
Army of Darkness 1993,  R)
4
The Craft 1996,  R)
The Craft
best movie ever, not scary though, just funny and entertaining
5
Child's Play 1988,  R)
6
Child's Play 2 1990,  R)
7
Child's Play 3 1991,  R)
8
Bride of Chucky 1998,  R)
9
Seed Of Chucky 2004,  R)
10
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
Harry and the Hendersons
Its cute and sad, but a great movie, i've always loved it!
11
Andre 1994,  PG)
Andre
Love it! Its sad, funny, all at the same time, but all ends well.
12
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
17
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
18
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
19
Freddy vs. Jason 2003,  R)
20
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
One of the funneist movies shown around halloween, with the Halloweentown movies, which are top rated from me to
21
Scary Movie 2000,  R)
22
Scary Movie 2 2001,  R)
23
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
24
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
not as good as the other ones:)
25
Spider-Man 2002,  PG-13)
26
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
27
Salem's Lot 1979,  PG)
28
A Return to Salem's Lot 1987,  R)
29
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
30
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
31
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
32
Stephen King's It 1990,  Unrated)
33
Pet Sematary 1989,  R)
34
Pet Sematary Two 1992,  R)
Pet Sematary Two
it was alright, but definatly not as good as the first
35
The Matrix 1999,  R)
36
The Matrix Revolutions 2003,  R)
37
The Matrix Reloaded 2003,  R)
38
The Ring 2002,  PG-13)
39
The Ring Two 2005,  PG-13)
40
Ring Around the Rosie 2006,  R)
Ring Around the Rosie
it was a good movie, a little confusing, but i kept up:)
41
The Grudge 2004,  PG-13)
42
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
better than first, really funny
43
Final Destination 2000,  R)
44
Final Destination 2 2003,  R)
45
Final Destination 3 2006,  R)
46
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
I've got the xbox game based on it, and it s awsome, the movie rules to
47
Pulse 2006,  PG-13)
48
White Noise 2005,  PG-13)
49
The Butterfly Effect 2004,  R)
50
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
51
The Longest Yard 2005,  PG-13)
52
Sin City 2005,  R)
53
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Loved it, a little confusing at first though
54
Cabin Fever 2002,  R)
55
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Cant really remember it
56
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 2
Cant really remember it
57
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
cant really remember it
58
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait 1988,  Unrated)
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait
only see bits and peices
59
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
60
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
61
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
pretty good
62
Aurora Borealis 2004,  R)
63
Urban Legend 1998,  R)
64
Urban Legends: Final Cut 2000,  R)
Urban Legends: Final Cut
this was my all time favorite
65
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
66
Heathers 1988,  R)
67
Devil's Pond 2003,  R)
68
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
very very, and i repeat very strange

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments