My Favorite Movies


  stephenfrakes's Rating My Rating
1
Walk on Water 2005,  R)
Walk on Water
This is one of my favorite movies ever. It has a great mix of things in it. Israel, Germany, Interacial, gay, gay-straight relationships, prejudices, etc.
2
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
I love this movie. I watch it over and over. I love everything about it. The plot, the actresses, the setting, the old house, the village and I love the ending.
3
North & South 2005,  Unrated)
North & South
This is another movie that I have watched over and over again. I think it is the best Civil War movie ever made. Both North &: South and North & South II. To me it gives the view of both side during the war instead of just one side, which so many others do. The actors are all so great too. I don't like North & South III.
4
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
I love this for several reasons. #1 it is just plain funny. #2 I love how three drag queens from New York manage to transform this little hick town from a dead sleep into an awakening. The show has comedy and drama. And the ending is great too.
5
Cursed 2004,  PG-13)
Cursed
This is a little bit of a twist on a werewolf movie. I like all the main actors and I like the one little twist in the movie between the bully and the brother of the main character. It has a lot of excitement. It isn't all full of blood like a lot of werewolf movies are. That is a plus too.
6
My Best Friend Is a Vampire 1988,  PG)
My Best Friend Is a Vampire
I like vampire movies, but this one is totally different. It is a comedy. A teenage boy getting bitten by a vampiress and the changes he goes through as he starts to see the changes. Ending is funny too.
7
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
I love Judy Garland in everything she did. This one is one of my favorites of her, as well as the rest of the cast. Story about a St. Louis family as the World's Fair is about to begin in St. Louis in 1904. A fair that my great-grandparents went to.
8
The Unsinkable Molly Brown 1964,  Unrated)
The Unsinkable Molly Brown
Debbie Reynolds is another actress that I love everything she is in. This movie is a musical, losely based on the true story of Molly Brown, a girl from Hannibal, Missouri who marries a man who strikes it rich. I love the era that it take place in. And it even has a bit of the Titantic in it, which Molly was on and lived through.
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
What can I say about Harry Potter? I love them all. Looking forward to the last two.
10
The Inheritance 1997,  Unrated)
The Inheritance
The Inheritance is a story, by Louisa May Alcott, about a girl who was raised in a wealthy American home in Concord, Massachusetts during the victorian era. She is supposed to be the daughter of the maid of the homeowner's brother, who died in Itlaly. She was raised by them by his request. Come to find out...She is actually his daughter. Very good movie. The sets are fantastic. Cari Shayne, the girl the show is about, was very good. And I loved Thomas Gibson. Brigid Brannagh was the bad girl and did it so well. You really hated her.
11
Buying the Cow 2001,  R)
Buying the Cow
This movie is just plain funny. I love it. Ryan Reynolds is always willing to take it to the limit. He makes the show to me. I like humor, but don't usually find them to be a favorite movie. This one is.
12
The Majestic 2001,  PG)
The Majestic
I think this is the best thing Jim Carrey has ever done. A fantastic story about small town and love in post-world war 2. Not a comedy, which is what Carrey usually does. He did a fantastic job in this movie.
13
Porky's 1981,  R)
Porky's
This movie was originally a soft porn and removed some scenes to give it a R-ratings. I'm glad they did, because this movie is so funny and at the same time really shows life of high schoolers and prejudices, etc. Great movie. Part 2 and 3 were good too, but this one was the best.
14
Twister 1996,  PG-13)
Twister
I've been in and have seen tornadoes and still intrigued by them.
15
Maid to Order 1987,  PG)
Maid to Order
This is a reverse Cinderella movie. A rich brat is visited by her fairy god mother and is suddenly a maid. Lots of comedy, but also a great movie of lessons learned by not just her, but those she is around.
16
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
One of my favorite vampire movie. I had to buy it.
17
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
This was a great min-series. Fantasy. Love it. A portal between our world and the world of fairy tales.
18
Beautiful Thing 1996,  R)
Beautiful Thing
A wonderful love story about two teen boys who were coming to terms of being gay and falling in love with each other and their parents and family and neighbors. Really well done and had a happy ending.
19
Night of the Twisters 1996,  PG)
Night of the Twisters
Another good tornado movie. A small town in Nebraska that is hit by several tornadoes in one night. Devon Sawa is the main character, a early teen boy and his family and life through the twisters. John Schneider is also in this. He is a bit of a jerk, not bad guy, but kinda a jerk as a step-father for Devon. He comes around in the end.
20
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
I went to the theatre to see a movie I thought would be fairly good and instead saw one that was fantastic. I can't wait to see it again.
21
Deadly Skies (Force of Impact)(Ultimate Limit) 2007,  PG)
Deadly Skies (Force of Impact)(Ultimate Limit)
I really liked this movie and it was about time that the gay military couple are the heroes, with the help of the female scientist. Antonio Sabato Jr. and Michael Boisvert were great in their parts. I also liked Rae Dawn Chong and Dominic Zamprogna. If they had had a bigger budget, this would have been a fantastic movie. As it was, it was very good.
22
Christmas Every Day 1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments