My Favorite Movies


  steffi141's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
what a fantastic movie - getting more films in sequence too yeah!!
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
great sequel - just a bit of seasoning lol
3
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
LOVED it - dont really no why lol - absolutly loved angelinas character
4
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
what a great film, the ending was fantastic and i love the song!!
5
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
so so so so funny - me and rachel were laughing so much!!!!!!!!!!
6
Clue 1985,  PG)
Clue
what a great movie, loved this since i was little
7
Cats: The Musical 1998,  G)
Cats: The Musical
absolutley LOVE LOVE LOVE it -me n nat no all the words lol - n the live version is fantastic - want to see it again!!!!
8
One True Thing 1998,  R)
One True Thing
i love this movie! the ending is lovely!!
9
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
another great chick flick - i cry everytime i watch it!
10
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i loved it - great film. combines action (which i love) and comedy (which i love)
11
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
cry at the end everytime!!!
12
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
LOVE this cos of johnny lol
13
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
kinda scary, well not scary just creepy
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
it was great, i laughd quite a bit til the end when i was shocked by it lol! Jack Nicholson = great actor in this!
15
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
so sad but i absolutley LOVED it!!!!!!! i dont usually like nicholas cage but i loved this.
16
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
i love this, such an original story and a great ending!
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
this is one of johnnys great performances, good film!
18
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
another one that makes me cry at the end. showing true friendship when they put their hands together
19
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
great movie, a bit for kids but i love it - especially the thriller scene.
20
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
i've loved this ever since i was little, started my love of meryl streep
21
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
one of my favourite musicals, great songs.
22
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
this is a great film, funny and sad at places.
23
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
the carrier bag floating is pretty beautiful, what a fantastic film, its one of my "ten films to see before you die"
24
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
i eventually seen it - and loved it!!!
25
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
one of the best ever musicals - great songs. Ewan McGregor is fantastic.
26
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
the second best muppet movie, after christmas carol.
27
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
watched this in sociology, was pretty good!
28
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
another childhood film, i loved this, was a bit scary when i was little though.
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
i didnt think it was as good as the other two movies. They were trying to do too much in the amount of time. I got a little bit confused in sections. However, im still giving this 5 as i love Pirates and it can do no wrong lol. Also the movie includes multiple johnny depps - a definate winner :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments