My Favorite Movies


  stefanihid's Rating My Rating
1
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
Portraying Butterfly Effect with a strong theme and conflict; definitely Inarritu.
2
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
Interesting experiment of plot, strong theme; Inarritu and Penn are amazing!
3
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Subtle and dark.
4
Babel 2006,  R)
Babel
another Inarritu great works. Portraying globalization and its butterfly effect; the awareness of it. great.
5
The Thin Red Line 1998,  R)
The Thin Red Line
natural scene of war and psychologically philosophise it. Cool.
6
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Portraying Holocaust from such point of view. great movie.
7
Derailed 2005,  R)
Derailed
Love the trick. great idea.
8
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
One of the best Scocerse and De niro collaboration. Classic and simply psycho. Travis is a new hero.
9
In the Name of the Father 1993,  R)
In the Name of the Father
great strory about hold what you think is right and struggle for it. With theback ground of UK unifying process' conflict. Took in Belfast.
10
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Suprising juxtaposition of reality. Amenabar is great!
11
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
great story with postmodernic theme. Norton is superb.
12
Lonesome Jim 2005,  R)
13
Milk & Honey 2003,  Unrated)
Milk & Honey
depressing with one bright side.
14
Enemy at the Gates 2001,  R)
15
Pola X 2000,  Unrated)
Pola X
great cast. strong story with ambiguous character.
16
The Italian (Italianetz) 2005,  PG-13)
The Italian (Italianetz)
another Dickensian story with great cast.
17
London 2005,  R)
18
Chopper 2000,  R)
19
New York, New York 1977,  PG)
New York, New York
Nice piece from Scoserse. Sweet and poignant movie.
20
Factotum 2005,  R)
Factotum
strongly picture nihilism theme. great cast.
21
Sorry, Haters 2005,  R)
Sorry, Haters
Strong Sorry, Haters is the stories about self identity, revenge, retribution with political and social tones set in New York.

Directed by Jeff Stanzler, Sorry, Haters is psychological trailer post 9/11 issues.
Intriguing movie. I love the idea.
22
Open Water 2 (Adrift) 2006,  R)
Open Water 2 (Adrift)
Simple story about survival and struggle from an ignorant mistake. bring a message: ignorance is a greatest crime.
23
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
The plot is quite slow but thats make it interesting. Peterson pays attention to details which make the story alive and so close. Got an ironic suprise at the end. great idea. portrait how challenging yet miserable war is.
24
Murder by Numbers 2002,  R)
Murder by Numbers
Best murder movie ever. The motive based on unbelieveable philosophical background. (Now, people need to be aware how dangerous it is) Gosling is simply amazing!
25
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
intriguing with original idea.
26
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
27
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Dark and subtle. Bale is wonderful.
28
Ordinary People 1980,  R)
Ordinary People
Portrait a life. ordinary one with its difficulties through people character. simply strong.
29
Igby Goes Down 2002,  R)
Igby Goes Down
another Neo-Salinger. Igby is an adolescence with his background problem seek for identity.
30
Malice 1993,  R)
31
Memento 2000,  R)
Memento
Messy yet all question answered. Great order of plot due to the cause. Brainy!
32
Lantana 2001,  R)
Lantana
Real drama. Strong one.
33
The Sentinel 2006,  PG-13)
34
Vacancy 2007,  R)
35
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
Cool movie. Touching and intriguing.
36
Flags of Our Fathers 2006,  R)
37
Fracture 2007,  R)
Fracture
One of those 'trying to be' a smart movie. Meticulous plot with supporting coincidence. However, some holes are still open. One simple conclusion; those fighting through law-and maybe many others- are like circle.
38
The Dead Girl 2006,  R)
The Dead Girl
Emotional. The concept of the plot is great.
39
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
Emotional. Kevin Kline is amazing. Definitely my movie of the year. Love every minute of it!
40
November 2005,  R)
November
Nice experiment.
41
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
Smart and funny for all the argument and dialogue. wit and interesting movie,
42
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
43
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Interesting Idea.
44
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
best boxing movie. Great package of true story based.
45
Breaking and Entering 2006,  R)
Breaking and Entering
simply wonderful
46
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
Great Soundtrack from Simon and Garfunkel. Great performance of Hoffman.
47
Music Box 1989,  PG-13)
48
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
great script, concept and strong story. Interestingly packed plot.
49
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
50
Transamerica 2005,  R)
51
Off Screen 2005,  Unrated)
52
Rocket Science 2007,  R)
Rocket Science
Smart comedy with great music.
53
Once 2007,  R)
Once
probably the best movie about music. very natural. and great music as well.
54
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Heartwarming. Classic yet wonderful sci-fi.
55
He Was A Quiet Man 2006,  Unrated)
He Was A Quiet Man
Bob Maconel is an interesting character support by unique plot that he accidentally become a hero. Slater is playing so great.
56
The Brave One 2007,  R)
57
The Edge 1997,  R)
58
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Best dark humor. Smart and funny.
59
A Simple Plan 1998,  R)
A Simple Plan
Just naturally goes as it is. Money found then things gone wrong (bad). Well, the primer idea is great.
60
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Packed amazingly. Ralph Fiennes really kickin ass.
61
The 24th Day 2004,  R)
62
United 93 2006,  R)
United 93
a very intense movie about 9/11. Great one.
63
Partition 2007,  R)
64
Malcolm 1986,  PG-13)
Malcolm
Great australian humour movie. Funny!
65
Crimson Tide 1995,  R)
66
GoodFellas 1990,  R)
67
Modigliani 2004,  R)
68
Flawless 1999,  R)
69
Awakenings 1990,  PG-13)
70
Born on the Fourth of July 1989,  R)
71
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
One of great movie ever!
72
Heat 1995,  R)
Heat
Best action movie ever!
73
Fierce Creatures 1997,  PG-13)
74
A Fish Called Wanda 1988,  R)
75
Scarface 1983,  R)
76
Monster's Ball 2001,  R)
77
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
Another great collaboration of De Palma and Al Pacino. I love some scenes in it. Al Pacino is really kickin ass here.
78
Frankie & Johnny 1991,  R)
79
Black Snake Moan 2007,  R)
80
Dog Day Afternoon 1975,  R)
81
Sea of Love 1989,  R)
82
Vantage Point 2008,  PG-13)
83
Insomnia 2002,  R)
84
Rat Race 2001,  PG-13)
85
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
Fell asleep during Life Aquatic but not this one. Love the setting and comically funny.
86
Atonement 2007,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. simplymj
    simplymj posted 4 years ago

    nice selection of movie.your have a great taste.