My Favorite Movies


  StefanieX3's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
Loved every minute of it.
There was romance,friendship, drama, action everything a good movie needs in my opinion.
2
Easy A 2010,  PG-13)
Easy A
So funny;)
3
Step Up 3-D 2010,  PG-13)
4
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
5
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
I loved every minute of it!
LLOVE NEW MOON!
6
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
adored it!
7
Goodbye Bafana 2007,  R)
8
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
Whiii loved this movie !
9
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
The Secret Life of Bees
Really great movie!
10
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
DIRTY DANCIN' 2
LOVE IT !!!!!!!!!!!!!!!!!!
11
Clueless 1995,  PG-13)
12
Another Cinderella Story 2008,  PG)
Another Cinderella Story
Love this movie so muchh ! It's really great. Great music and dancing ...
13
Lucky 7 2003,  PG-13)
14
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
A great movie about Friendship , about how life is !

Can't wait for the sequel !!
15
First Daughter 2004,  PG)
16
New York Minute 2004,  PG)
17
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
18
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
A Great Movie
19
The Baby-Sitters Club 1995,  PG)
20
A League of Their Own 1992,  PG)
21
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
22
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
loved it !! It was so romantic
23
Skipped Parts 2000,  R)
24
She's All That 1999,  PG-13)
25
Brave New Girl 2004,  PG-13)
Brave New Girl
Loved It !!!!!!!!!!
26
Afblijven (XTC Just Don't Do It) 2006,  Unrated)
Afblijven (XTC Just Don't Do It)
Great movie !!
27
Sydney White 2007,  PG-13)
Sydney White
I loved that movie !!
28
Too Young to Be a Dad 2002,  Unrated)
29
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
It was so romantic ,I loved it !!!!!!!!
30
Bring It On: In It to Win It 2007,  PG-13)
Bring It On: In It to Win It
It was so goood !!!!
31
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
A great love story !!
32
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
Such a great film !!
33
Love Wrecked 2005,  PG)
Love Wrecked
Seems cool
34
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
35
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
The Seeker: The Dark Is Rising
Seems cool
36
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
I adore this lovestory !!
Great movie !
37
The Ron Clark Story (The Triumph) 2006,  PG)
38
Picture This! 2008,  Unrated)
39
Head Over Heels 2001,  PG-13)
Head Over Heels
so funny
40
Peter Pan 2003,  PG)
41
Model Behavior 2000,  Unrated)
42
Jersey Girl 2004,  PG-13)
43
Campus Confidential 2005,  Unrated)
44
The Rookie 2002,  G)
45
I'll Be There 2003,  PG-13)
46
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
loved it !
47
Christmas in Boston (Instant Message) 2005,  Unrated)
Christmas in Boston (Instant Message)
Love that lovestory! Want it to!
48
Just My Luck 2006,  PG-13)
49
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
Save the Last Dance 2
Really love this movie!
50
Center Stage 2000,  PG-13)
51
27 Dresses 2008,  PG-13)
52
Remember the Titans 2000,  PG)
53
7 Things to Do Before I'm 30 2008,  PG)
7 Things to Do Before I'm 30
Was A Beautiful movie!
54
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
55
Make It Happen 2008,  PG-13)
Make It Happen
Great storyline, great music and great dancing.
This movie is awesome!
56
Killers 2010,  PG-13)
57
Princess Protection Program 2009,  G)
Princess Protection Program
Nice!
58
A Walk on the Moon 1999,  R)
59
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Diffrent from what I expected but still an amazing movie!
60
Bring It On: Fight to the Finish 2009,  PG-13)
Bring It On: Fight to the Finish
Love it! Bring it on again and all or nothing combined!
61
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
62
Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008,  PG-13)
63
True Confessions of a Hollywood Starlet 2008,  Unrated)
64
Gracie's Choice: A Story of Love 2004,  Unrated)
65
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
66
Sixteen Candles 1984,  PG)
67
Something Borrowed 2011,  PG-13)
68
Burlesque 2010,  PG-13)
Burlesque
Fun to watch
69
No Strings Attached 2011,  R)
70
Lemonade Mouth 2011,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments