My Favorite Movies


  steelshannon's Rating My Rating
1
Bleach (TV SHOW) 2004,  Unrated)
Bleach (TV SHOW)
this is such an awesome series. its the best!!! its great!! cant wait to see the movie!!!
2
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
this is the 1st anime i ever saw and what got me started. its one of my favorites
3
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
its one of my favorite anime movies and its a great series. inuyasha and kagaome kiss!
4
Shin kidō senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) 1998,  Unrated)
Shin kidō senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz )
a really great anime movie and a really great series also
5
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
star wars it like my all time favorite!!!!
6
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
one of my favorite movies other than star wars
7
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
i love it. its a great anime and so is the series
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
9
Ah! My Goddess - The Movie 2001,  Unrated)
Ah! My Goddess - The Movie
i love it. one of my favorite anime!
10
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
11
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
13
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
14
Appurushīdo (Appleseed) 2004,  R)
Appurushīdo (Appleseed)
another great anime and great soundtrack also
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i love it! its great! i own it
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
21
Underworld 2003,  R)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I really like this movie and thought it was pretty good.
23
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
luv these movies
25
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
i love it another great movie i own!
26
Superman Returns 2006,  PG-13)
27
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978,  PG)
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
i love it and its one of my favorite movies
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
i luved it, it was pretty good, i just wish there had been more of harry & ginny together
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
this was such a great movie. the book was better considering it contains a lot more but the movie was still great!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments