My Favorite Movies


  Steelbars's Rating My Rating
1
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
The best movie ever, seen it 43 times, I just love the music, and the rest is just fabulous.
2
Flåklypa Grand Prix 1975,  G)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie, effects fabulous.
6
The Holiday 2006,  PG-13)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
One of the best adventure movie ever, just beaten by "The Last Crusade" by an inch
8
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
9
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The best of the 3.
10
The Emerald Forest 1985,  R)
The Emerald Forest
This is a very good movie, I used to love it and am now looking for it on DVD.
11
Sliding Doors 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments