My Favorite Movies


  staylor11's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
2
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
3
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Metaphorically beautiful...
4
True Romance 1993,  R)
5
Blade 1998,  R)
6
Underworld 2003,  R)
7
Pitch Black 2000,  R)
8
Great Expectations 1998,  R)
9
Serenity 2005,  PG-13)
10
Unbreakable 2000,  PG-13)
11
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
12
The Jacket 2005,  R)
13
Chasing Amy 1997,  R)
14
Rushmore 1998,  R)
15
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
16
Slums of Beverly Hills 1998,  R)
17
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
18
Serendipity 2001,  PG-13)
19
Boogie Nights 1997,  R)
20
Léon (The Professional) 1994,  R)
21
Trainspotting 1996,  R)
22
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
23
Gangs of New York 2002,  R)
24
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
25
A Very Long Engagement 2004,  R)
26
Go 1999,  R)
27
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique)
Beautiful!!
28
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
29
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge)
I loved this series...
30
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu)
I loved this series...
31
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
Blue (Trois Couleurs: Bleu)
I loved this series...
32
Red ,  R)
Red
I loved this series...
33
Dazed and Confused 1993,  R)
34
Reservoir Dogs 1992,  R)
35
Garden State 2004,  R)
36
Better Than Chocolate 1999,  R)
37
High Art 1998,  R)
38
Forrest Gump 1994,  PG-13)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
41
Bad Santa 2003,  R)
42
There's Something About Mary 1998,  R)
43
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
45
Natural Born Killers 1994,  R)
46
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
47
Snatch 2001,  R)
48
The Boondock Saints 2000,  R)
49
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
50
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
51
Swept Away 2002,  R)
52
An American Werewolf in London 1981,  R)
53
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
Amazon Women on the Moon
I laughed the entire movie when I first saw this.
54
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
55
THX 1138 1971,  PG)
56
Silent Running 1971,  G)
Silent Running
I cried as a child during this.
57
Logan's Run 1976,  PG)
Logan's Run
Farrah? Jenny? Sci-fi? What more could an adolescent boy ask for?
58
Gandhi 1982,  PG)
Gandhi
As a child, I was upset it lost out to E.T. at the Oscar... As an adult, the movie moved me deeply...
59
Y Tu Mamá También 2001,  R)
60
The Dreamers 2003,  NC-17)
61
Europa Europa 1991,  R)
Europa Europa
Awesome!! What an amazing and interesting story! The first time I saw Julie Delpy too.
62
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
Nick and Holly's best!!
63
Requiem for a Dream 2000,  R)
64
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
65
Carlito's Way 1993,  R)
66
Scarface 1983,  R)
67
Victor Victoria 1982,  PG)
68
Cruel Intentions 1999,  R)
69
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
70
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
71
The Godfather 1972,  R)
72
The Godfather, Part II 1974,  R)
73
Top Secret! 1984,  PG)
74
The Man in the White Suit 1951,  Unrated)
75
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
76
The Princess Bride 1987,  PG)
77
It's a Wonderful Life 1946,  G)
78
Citizen Kane 1941,  PG)
79
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
80
Highlander 1986,  R)
81
Camelot 1967,  G)
82
The Sound of Music 1965,  G)
83
The Piano 1993,  R)
84
Signs 2002,  PG-13)
85
Sin City 2005,  R)
86
Seven (Se7en) 1995,  R)
87
Rollerball 1975,  R)
88
Closer 2004,  R)
89
Lost In Translation 2003,  R)
90
Gattaca 1997,  PG-13)
91
Fight Club 1999,  R)
92
Pulp Fiction 1994,  R)
93
Blade Runner 1982,  R)
94
Total Recall 1990,  R)
95
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
96
The Terminator 1984,  R)
97
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
98
American Beauty 1999,  R)
99
Aliens 1986,  R)
100
Gladiator 2000,  R)
101
Tequila Sunrise 1988,  R)
102
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
Hot!
103
Sliding Doors 1998,  PG-13)
104
The Green Mile 1999,  R)
105
The Usual Suspects 1995,  R)
106
The Italian Job 2003,  PG-13)
107
Freeway 1996,  R)
108
Sling Blade 1996,  R)
109
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
110
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
111
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
112
21 Grams 2003,  R)
113
Orlando 1993,  PG-13)
114
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
115
The Notebook 2004,  PG-13)
116
Mystic River 2003,  R)
117
Night on Earth 1991,  R)
118
Alien 1979,  R)
119
The Witches of Eastwick 1987,  R)
120
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
121
Schindler's List 1993,  R)
122
Witness 1985,  R)
123
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
This was so good...
124
Homo Faber (Voyager) 1991,  PG-13)
125
The Dark Crystal 1982,  PG)
126
The Dark Knight 2008,  PG-13)
127
Heat 1995,  R)
128
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments