Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  StaticGecko's Rating My Rating
1
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
The magic of filmaking..that's it thats all I have to say
2
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Great movie loved it. Classic comedy that will live forever
3
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Give me some sugar baby. I love these movies. Grooooovy
4
Citizen Kane 1941,  PG)
5
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
You rock rock
6
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
7
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
8
Equilibrium 2002,  R)
9
Blade Runner 1982,  R)
10
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
11
Snatch 2001,  R)
12
The Big Lebowski 1998,  R)
13
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
Some people can't stand it. Some love it. It comes down to what you feel about Bruce Campbell
14
The Rock 1996,  R)
15
The Godfather 1972,  R)
16
The Godfather, Part II 1974,  R)
17
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Greatest Batman movie ever made. Brings the dark and disturbed batman to the movie screen. Can't wait for the next one.
18
The Crow 1994,  R)
19
Chinatown 1974,  R)
20
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
21
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Great movies. Tons of gore so be wary if you don't like that kind of thing
22
Memento 2000,  R)
Memento
Great movie. Saw it in film class, then i rented it, then i bought it. worth every penny
23
Donnie Darko 2001,  R)
24
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Great acting very good movie lives up to the book
25
Labyrinth 1986,  PG)
26
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
27
Soylent Green 1973,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments