My Favorite Movies
| stateofgrace1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
State of Grace 1990, R) |
|
| 2 |
Ez Streets 1996, Unrated) |
|
| 3 |
Dark Heart 2006, R) |
|
| 4 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 5 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Fallen 1998, R) |
|
| 7 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 8 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 9 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 10 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 11 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 12 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 13 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Storm of the Century 1999, PG-13) |
|
| 16 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 18 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 19 |
Logan's War 1998, PG-13) |
|
| 20 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 21 |
Red 2008, R) |
|
| 22 |
The Bucket List 2007, PG-13) |
|
| 23 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 24 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 26 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 27 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 28 |
The Kings of Appletown 2009, Unrated) |
|
| 29 |
The Pianist 2002, R) |





























