My Favorite Movies


  starryeyedani's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
3
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
4
Cars 2006,  G)
5
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
6
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
7
Amélie 2001,  R)
8
Interview with the Vampire 1994,  R)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
School of Rock 2003,  PG-13)
11
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
12
Ace Ventura: Pet Detective 1993,  PG-13)
13
Anger Management 2003,  PG-13)
14
Blood Diamond 2006,  R)
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
16
Cast Away 2000,  PG-13)
17
Chocolat 2000,  PG-13)
18
Click 2006,  PG-13)
19
Finding Nemo 2003,  G)
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
21
Gladiator 2000,  R)
22
Gone With the Wind 1939,  G)
23
Happy Feet 2006,  PG)
24
Monsters, Inc. 2001,  G)
25
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
26
Ocean's Eleven 1960,  PG-13)
27
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
28
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
31
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
32
Shrek 2001,  PG)
33
Shrek 2 2004,  PG)
34
Spider-Man 2002,  PG-13)
35
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
37
The Exorcist 1973,  R)
38
The Illusionist 2006,  PG-13)
39
The Last Samurai 2003,  R)
40
The Lion King 2011,  G)
41
The Longest Yard 2005,  PG-13)
42
The Mask 1994,  PG-13)
43
The Matrix 1999,  R)
44
The Matrix Reloaded 2003,  R)
45
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
46
There's Something About Mary 1998,  R)
47
When Harry Met Sally 1989,  R)
48
50 First Dates 2004,  PG-13)
49
Eragon 2006,  PG)
50
Eurotrip 2003,  R)
51
Failure to Launch 2006,  PG-13)
52
Fight Club 1999,  R)
53
Ghost 1990,  R)
54
Jackass - The Movie 2002,  R)
55
Juno 2007,  PG-13)
56
Little Miss Sunshine 2006,  R)
57
Madagascar 2005,  PG)
58
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
59
Schindler's List 1993,  R)
60
Sleepy Hollow 1999,  R)
61
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
62
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
63
The Matrix Revolutions 2003,  R)
64
The Prestige 2006,  PG-13)
65
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
66
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
67
X-Men 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments