My Favorite Movies


  stargatefan77's Rating My Rating
1
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
I love this movie. It's so funny! The best comendy movie I ever seen. LOL.
2
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
I LOVE THIS MOVIE!!!!!! Why else I would have my profile skin set to it. =) The movie and shows (on SciFi channel) rocks man!!!! XD =P
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Great movie. =) I actually cried on one of the scenes towards the end. ='( The ferret scene is the best that makes you laugh so hard. Trust me on that.
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Me love Sirius. =D My most favorite character eveer of the Harry Potter series! Snape is so funny and twitchy in this movie when he found out that Sirius was out and about again. =D
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
The funniest movie I ever seen with so much double-and-triple-crossings. If you get the chance to watch this movie, watch the WHOLE THING. Yes, you read right because there's a special surprise after the end credits and I'm not saying. =P Know what?! BAH! CLIFF HANGER IN THE END!!! I hate it when they do that! Boo! >:O
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I love this movie! MY favorite romance movie of all times! I lvoe the songs too and wish I could get the soundtrack of it.
7
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
A GREAT ANIME MOVIE EVER!!! I played the game too. Hahaha. =) Don't worry if you don't understand what's going on (theaters) if you never played before! Check out the bonus features of the DVD!
8
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
9
Spirited Away 2001,  PG)
10
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
11
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
12
X-Men 2000,  PG-13)
13
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
Sister Act 1992,  PG)
16
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Such a good movie and sad too because the way Edward looks like and only person truly and deeply believe in him throughout the movie (screw the girl!)
17
What a Girl Wants 2003,  PG)
18
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
19
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
22
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Oh man, this is non-stop laugh in this movie! LOL. This is my favorite comendy movie.
23
Contact 1997,  PG)
24
12 Angry Men 1997,  PG-13)
25
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
26
Twins 1988,  PG)
27
Casper - A Spirited Beginning 1997,  PG)
28
Dead Poets Society 1989,  PG)
29
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
I love the movie and the show (Angel too). The beginning of End Credits is the best part of them all!. ^.^
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Can't wait to see it. Heheh, I wonder how much they change the book in this movie. Voldemort looks soooo much creepier than I imagined.
31
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
OMG! So many 'oh dears' than Meet the Parents. It's so true. I feel sorry for Robert De Niro and Ben Stiller. J/K. They probably just laugh about it. Haha.
32
Meet the Parents 2000,  PG-13)
33
Legally Blonde 2001,  PG-13)
34
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
35
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
36
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
There's two best quotes in this whole movie! But the little kid in this movie is so annoying.
37
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Heath Ledger in this movie is sssssooooooooo HOT!!!! And Joey is really stupid and it's great Carmen's friend, Mike (i think that's the correct name) got that right. LOL. The best scene is when Joey got punched in the eye by Brianca. It was pretty sweet. =)
38
The Addams Family 1991,  PG-13)
39
Jaws 1975,  PG)
40
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
One word: CRAZY!!
41
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
42
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
43
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Great horror movie, want to watch the second one cuz this movie is also a cliff hanger.
44
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Man, Frodo SUCKS!!! I like the second group BETTER!
45
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
46
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
47
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Man, I would hate to repeat school all over again. Seriously. I don't. College....mmmm, maybe.
48
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
49
Big Daddy 1999,  PG-13)
50
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
51
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
52
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
Hehehe, reporer under cover until she have to protect her truest new friend.
53
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Mmmmm, aliens in human skins.
54
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
55
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
56
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
The two main characters (Jesse and Lestat) are definity meant to be.
57
Underworld 2003,  R)
Underworld
=) I'm such a supernatural-vampire movie/t.v greek. The student-docter is so hot! I'm glad he's in the second one, or so I heard.
58
The Matrix Revolutions 2003,  R)
59
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
The Timeline is a little confusing, or better yet, the age is confusing. How old was Forrest when he told his story?
60
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
My favorite in this movie: 'You kill the love fran.'
61
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Man, it sucks for Adam Sandler's character for trying to impress a girl over and over again. At least the end came out alright.
62
10.5: Apocalypse 2006,  Unrated)
63
3 Ninjas 1992,  PG)
64
3 Ninjas Kick Back 1994,  PG)
65
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
66
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
67
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
My feet are happy. LOL
68
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Bob Parker?!
69
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
70
Cardcaptors - The Movie 2002,  G)
71
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Hmmmm..... sex scene overrated?! Well it's true. I mean I seen so many sex scenes in movies and T.V. shows. o.O;;
72
Finding Nemo 2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments