My Favorite Movies


  1. stallonefan1
  2. Anthony

All My Favs Mixed Genres

  stallonefan1's Rating My Rating
1
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
Rocky IV is my All Time Favorite Movie-it has it all! Action,Drama,a truly amazing soundtrack and the best Training scenes ive ever seen filmed.It's the follow up to Rocky III as the Champ is at his peak helping out an old friend Apollo Creed by standing in his corner as he fights the Siberian Bull from Russia Ivan Drago, a fierce and intimidating monster who literally destroys Creed in an Exhibition bout.Rocky is angered and agrees to train in Russia to avenge his friends death.This is where it doesnt let up,Amazing Training some of the Hardest Rough workouts ever and an Incredible 15 bout Match unsanctioned by the Boxing Division.Sly looks at his peak physically and truly made this THE BEST ROCKY EVER!!! It cant be beat! Talia Shire and Burt Young reprise their rolls as does Tony Burton and Carl Weathers.A Must see for any one who hasnt yet.
2
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
Love It! Stallone is in top form in this Classic in which the Champ (Rocky) loses his title to Clubber Lang after his Manager dies and has to find himself again to come back and win.Everyone is great in this and gets his shot to destroy Clubber and prove he is the True Champion of the World a Masterpiece!!!!
3
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Definetely the Greatest Underdog Story of All Time! Stallone is An Amazing Actor and this proves he is in this True Classic..I never get enough of any Rocky Movie and this one is a Classic! 10 Stars!
4
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
The Best Movie ive seen this Year! Seen it 3 times and i love it.Stallone created another Masterpiece,the training scene is Incredible!! A Must See
5
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
One of the Best of any Action Film is the sequel to the Awesome First Blood with Sly returning as John Rambo who is let out of prison by former Superior Col Troutman to bring back some pow's still being held captive in Vietnam.Sly hits the mark as troubled soldier of war John Rambo and the action and explosions never let up! It's one of my favorite movies of all time hands down.
6
Over the Top 1986,  PG)
Over the Top
A Great Underrated Film that is a Great Story of father and son and the bond they develop as Sly picks up his son and drives across country taking apart the competition in an Arm Wrestling Tournament.
7
Tango & Cash 1989,  R)
Tango & Cash
I love this Movie! Its so funny and its got great Action and lots of good scenes and dialogue.Stallone & Kurt Russell are the best team yet!
8
Rocky V 1990,  PG-13)
Rocky V
A Very Underrated Rocky Movie! I love this and so do alot of other people i know.. He takes on the one he helped train (Tommy Gunn) in this one and i love the story about Rocky going back to his old neighborhood and the street fight at the end is Awesome! A True Crowd Pleaser!
9
Lock Up 1989,  R)
Lock Up
I love this Movie! Great Acting and a really awesome action drama.I think if u call this schlock u obviously aint seen bad movies before,this has a very good plot and Stallone is Terrific!
10
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
11
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
Saw this one like 15 times at the Movies!!
12
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Hands down the Best Movie of 2008! I love this Movie its a True Action film with a ton of Action to blow you out of your seat.Stallone is back with a Vengeance! I only wish it would have been longer.It ends too quickly!! I WANT MORE RAMBO!!! Nonetheless a Awesome Flick
13
Cobra 1986,  R)
Cobra
My first Stallone Movie and a Classic Action Pic.Great Character.Should have made a sequel..
14
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
Of course a Classic cuz he wins the Title in this one! Sly is so funny and theres great dramatic scenes and a great fight with Creed.Rocky II is a winner!
15
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
This is A Great Movie! Sly and Snipes are both Excellent and the Action and Laughs are on key.
16
Judge Dredd 1995,  R)
Judge Dredd
Another Underrated Awesome Sly Movie with Awesome Action and Great Special Effects.Should have done a Sequel.
17
Nighthawks 1981,  R)
18
The Exorcist III 1990,  R)
The Exorcist III
My all time Favorite Horror Movie--A Masterpiece in Moviemaking,truly scary and a Great Story..Amazing Actors and a very acceptional follow-up to the Original.Blatty is in top form directing his adaptation from his novel.George C Scott gives a Strong Performance.
19
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
The 2nd Best Horror Movie Ever next to The Exorcist III Legion! Very Scary and Timeless Classic that still shocks people till this day.
20
Daylight 1996,  PG-13)
21
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
One of my favorite Movies! Woody is Outstanding in this Extreme look at Violence in the Media and the World.Great Cast,Very Violent and Out there but entertains and never lets up for 2 hours!
22
Get Carter 2000,  R)
23
The Specialist 1994,  R)
24
Out for Justice 1991,  R)
25
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
The People Vs. Larry Flynt
Woody is Outstanding as Larry Flynt he should have won best actor that year.
26
Above the Law 1988,  R)
27
Bullet 1995,  R)
Bullet
Mickey Rourke stars as Butch Stein,a Jewish convict just released from prison returning to the criminal life he knows.At war with a gangster named Tank and this is a Movie i can never get enough of.It has a little of Everything and should have brought Mickey back in a big way.Very well acted and violent.A Movie that is about drugs,revenge and the point of no return. A Perfect 10!
28
Money Train 1995,  R)
Money Train
Theyre baaaaacck! Wesley and Woody the team that everyone loved in White Men Cant Jump return in this action comedy as they star as foster brothers and NYPD Transit Cops working the Subway.Charlie (Woody Harrelson) is the out of control brother who is thinking about doing an inside job on the money train.John (Wesley Snipes) is the on track cop who battles with his brother for the affection of their new partner (Jennifer Lopez).Charlie ends up falling into his own gambling abyss and decides to go through with his fantasy of robbing the train.Only his brother can stop him.Robert Blake also stars as the despicably evil Chief Patterson who hates them both and wants to see them both go down.Great action and hilarious one liners and dialogue this is the ultimate buddy cop movie!
29
American History X 1998,  R)
American History X
One of the most powerful movies ever! Amazing performances by Edward Norton and Edward Furlong,all around Incredible Movie one of the Best!!!
30
The Glimmer Man 1996,  R)
31
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
32
Under Siege 1992,  R)
33
The Crow 1994,  R)
The Crow
RIP Brandon Lee--u are so missed
34
Hard to Kill 1990,  R)
35
Oscar 1991,  PG)
Oscar
Sly is funny in this Comedy!
36
Exit Wounds 2001,  R)
37
Die Hard 1988,  R)
38
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
39
Hero And The Terror 1988,  R)
Hero And The Terror
My Fav Chuck Norris Movie
40
Out for a Kill 2003,  R)
41
Today You Die 2005,  R)
42
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
43
Showdown in Little Tokyo 1991,  R)
Showdown in Little Tokyo
A Action lover's dream come true! Brandon Lee and Dolph Lundgren team up as cops that battle the Yakuza.Truly amazing fight scenes and some funny dialogue between Lee and Lundgren.
44
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
I think this was a pretty good Action flick.Why they decided to make it that when all the others were R is beyond me but its still worth a watch.
45
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
Awesomely Hilarious and Action Packed--the one liners are classic...
46
Rapid Fire 1992,  R)
Rapid Fire
Brandon Lee plays Jake Lowe a student with martial arts ability that witnesses a murder and ends up becoming a pawn in a bloody drug war.Excellent movie with some nice fight sequences.
47
Office Space 1999,  R)
Office Space
Possibly the Funniest Movie Ever Made and so true
48
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Christian Bale is An Amazing Actor and he is Good in this Role.
49
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
I love this Movie and i am a Huge KISS Fan
50
Psycho 1960,  R)
51
Psycho II 1983,  R)
52
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
Prolly my fav Sci-Fi Movie of all Time.Both Kurt Russell And James Spader are Great in this.They travel through a portal to another world and have to find their way back.I love the costuming and pyramids!
53
The Amityville Horror 2005,  R)
54
Money Talks 1997,  R)
Money Talks
Absoloutley Hilarious!
55
The Amityville Horror 1979,  R)
56
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
No doubt the Funniest Jim Carrey Movie Ever!
57
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
Ive seen this so many times as a kid and it still holds up as a Great movie in any genre.Kurt Russell and Dennis Dunn get caught in the China town underworld while searching for a kidnapped fiancee.They wind up in a World full of demons and ghosts and ancient warriors! Awesome Movie and some great action and effects.Very funny dialogue.
58
Amityville II: The Possession 1982,  R)
59
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Love Jim Carrey
60
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Jim is hilarious
61
True Lies 1994,  R)
62
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
63
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
64
Signs 2002,  PG-13)
65
End of Days 1999,  R)
End of Days
Schwarzenegger blasts onto the screen in the Supernatural Action Thriller End of Days.This film has a little of everything and its highly entertaining despite some negative reviews.Arnold plays Jericho an ex-cop now working for a Security outfit who ends up protecting a client whose body has been overtaken by Satan himself,The Devil has returned to Earth to claim the woman who bears the mark and will have his child the Antichrist on the unholy hour before 12mid on New Years Eve.This Film came out at a perfect time right before the fake Y2k scare and delivers some good scares itself along with non stop action,excitement and amazing special effects! It's also plays well with Gabriel Byrne as old scratch himself who has some great lines-check it out!
66
Commando 1985,  R)
67
Hard Target 1993,  R)
68
The Cable Guy 1996,  PG-13)
69
Rosemary's Baby 1968,  R)
70
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
71
Pet Sematary 1989,  R)
72
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
A Classic Action Movie
73
Pet Sematary Two 1992,  R)
74
Trick or Treat 1986,  R)
Trick or Treat
One of my fav movies that never comes on TV!
75
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
Very entertaining! I love both Freddy and Jason but Jason kicks Freddy's ass!!
76
They Live 1988,  R)
77
Lethal Weapon 4 1998,  R)
78
Blade 1998,  R)
79
Blade II 2002,  R)
80
Blade: Trinity 2004,  R)
81
Con Air 1997,  R)
82
Lethal Weapon 2 1989,  R)
83
Four Brothers 2005,  R)
84
The Perfect Weapon 1991,  R)
85
The Big Hit 1998,  R)
86
Fantastic Four 2005,  PG-13)
87
Lethal Weapon 3 1992,  R)
88
Payback 1999,  R)
89
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
90
Patton 1970,  PG)
91
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
Kiss Meets the Phantom of the Park
A Cult Classic!
92
The Punisher 2004,  R)
93
Mission Impossible 1996,  PG-13)
94
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
95
Kingpin 1996,  PG-13)
96
Jaws 1975,  PG)
97
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
Exorcist - The Beginning
This Exorcist story takes place before the first film in which Father Merrin first encounters the devil.A pretty good story holds up well with a creepy setting.Stellan Skarsgard does exceptionally well as Merrin.Hopefully there will be another one in the trilogy.
98
Casino Royale 2006,  PG-13)
99
Jaws 2 1978,  PG)
100
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
101
Play It to the Bone 2000,  R)
102
Carnival of Souls 1962,  R)
Carnival of Souls
A Very Creepy Old movie
103
The Punisher 1989,  R)
The Punisher
Dolph plays Frank Castle an ex-cop whose family was killed by the mob and he returns to seek revenge as The Punisher.Based on the Marvel comic this to me is the better adaptation.
104
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Extremely Funny!
105
In the Mouth of Madness 1994,  R)
In the Mouth of Madness
A John Carpenter Masterpiece.Sam Neill plays John Trent who is hired by a Publishing Company to track down a missing Horror Novelist.He is led into the Sick Stories of Sutter Caine whose novels are making readers go mad--literally!!
106
Brainscan 1994,  R)
Brainscan
This is a Horror Movie in which Edward Furlong plays a troubled teen heavily involved in virtual reality video games.He ends up playing a game called Brainscan in which he commits a series of murders and has to go in and remove key witnesses and clues.But soon he finds out the murders he is commiting may not be just a game.There is a character called Trixster who is helping him go through with his bloody homicide spree and helping him dig deeper into his own personal hell.A Awesome Movie with a few nice twists.
107
Eye See You ,  R)
108
The Delta Force 1986,  R)
109
On Deadly Ground 1994,  R)
110
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Awesome Super Hero Movie.Nicholas Cage is Fantastic!
111
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
112
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
113
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
114
Flatliners 1990,  R)
115
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
116
Colors 1988,  R)
Colors
Great Actors and a all around good movie in which Penn & Duvall are two tough policemen in an anti-gang unit who have a problem with eachother.Violent but very entertaining.A Good Action Drama.
117
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995,  R)
Tales from the Crypt: Demon Knight
I love this Movie and i loved the TV Show! Billy Zane is incredibly funny..Great Soundtrack too!
118
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood 1996,  R)
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood
Funny as Hell! Erika Eleniak is soooo damn hott in this...
119
StrangeLand 1998,  R)
StrangeLand
Dee Snider Rules!!
120
Masters of the Universe 1987,  PG)
121
The Shining 1980,  R)
122
Escape from L.A. 1996,  R)
Escape from L.A.
Kurt Russell is too cool as Snake Plissken in this Action Packed movie.I love the character he plays and he does it very well.The Action sequences are nice especially when he is surfing the tidal wave!
123
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
A Fun Movie all around with a great cast...
124
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991,  R)
Harley Davidson and the Marlboro Man
This is a Really Good Action Movie! Both Mickey Rourke and Don Johnson just are 2 cool..
125
New Jack City 1991,  R)
New Jack City
Great Movie!!! Really like all the Cast..
126
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Awesome Movie,Great Effects! Jeff Goldblum and Bill Pullman are Very Good in this Classic...Could have done without Will Smith but o well still a Great Movie!
127
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
The Best Star Trek outing Ever! I love the Original Crew and I love the Next Generation crew! Both William Shatner and Patrick Stewart are Amazing and the whole cast is Great!
128
Urban Justice (Renegade Justice) 2007,  R)
Urban Justice (Renegade Justice)
One of the best Seagal movies since Into The Sun! I loved this Entertaining Action flick and Seagal is in true form kicking serious ass searching for his son's killer.
129
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
A Great Movie with Spectacular Effects and a Great Story
130
Black Rain 1989,  R)
131
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
This is a Wonderful and touching movie in which Dustin Hoffman plays an autistic savant that inherits a $3 mill dollar trust fund after his father passes which has materialistic brother Cruise who just finds out he has a brother wanting his share.He takes Raymond (Hoffman) on a cross country jouney where the 2 gain a closeness.Hoffman is Perfect in this movie and Cruise does a great job as well.A Classic.
132
Into the Sun 2005,  R)
Into the Sun
!
133
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
134
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
A Awesome Action Sci-Fi in which Schwarzenegger returns this time his robot is designed to protect John Connor (Edward Furlong) from another Terminator (Robert Patrick) who is sent to eliminate him.Linda Hamilton is probobaly the Toughest Chick ever in a movie as Connor's mother who is determined to protect her son as well.She reprises her role from the Original.Tons of high powered action,out of this world special effects and funny one liners.
135
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Christian Bale fits the role Perfectly and does a great job as Batman and Bruce Wayne.The whole story is Very Entertaining.Alot of strong actors in this and after seeing the end,i cant wait for The Dark Knight.
136
Eraser 1996,  R)
Eraser
Action packed!! Im suprised this wasnt a bigger hit it is pretty damn good.
137
Double Team 1997,  R)
Double Team
One of Van Damme's Best! Mickey Rourke is Superb as the Villain and the Action is mind blowing...But Rodman's dialogue is not too intelligent.Stilla good one to check out.
138
Mercenary for Justice 2006,  R)
139
Last Action Hero 1993,  PG-13)
Last Action Hero
I dont know why people thought this was so awful i really enjoyed it.lol.
140
The Changeling 1980,  R)
141
Pistol Whipped 2008,  R)
142
Less Than Zero 1987,  R)
Less Than Zero
Another Classic 80s movie really showing the dark side of the world of cocaine.Andrew McCarthy and Robert Downey Jr are Fantastic Actors and they really prove it in this moving but depressing film.
143
The Defender 2004,  R)
The Defender
This is a really great actioner with Lundgren directing and starring in it.Even Jerry Springer is suprisingly good!
144
Universal Soldier 1992,  R)
Universal Soldier
I like this movie and Dolph Lundgren plays a good bad guy.
145
In Hell 2003,  R)
In Hell
Van Damme really does a diff kind of action film and he really stepped up his Acting skills in this one.
146
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
147
Relentless 1989,  R)
Relentless
A very underrated thriller with great performances,Nelson is a true psycho in this one! Leo Ross is awesome as the smart new cop on the killer's trail.Definetely one to check out if u havent already.
148
Firewall 2006,  PG-13)
Firewall
Harrison Ford has done it again and made another good action flick.
149
Code of Silence 1985,  R)
150
Hostage 2005,  R)
Hostage
A very Entertaining and action packed thriller.Willis is back with another Hit! I wish id had seen this one when it came to the movies.
151
Soldier 1998,  R)
Soldier
I loved this movie! Alot of good action and Kurt Russll is a true bad ass.
152
Patriot Games 1992,  R)
Patriot Games
Love the Jack Ryan Series and this is no exception.Harrison is the best Jack Ryan and this is my fav out of the Trilogy.Sean Bean is really good as the terrorist.
153
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
Clear and Present Danger
Harrison is Outstanding returning as Jack Ryan and the movie delivers the goods.
154
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
Two of the Greatest Actors grace this slick adaptation of the TV series.A Perfect 10 Thriller!
155
U.S. Marshals 1998,  R)
U.S. Marshals
Both Tommy Lee Jones & Wesley Snipes are Fantastic and its great to see Tommy reprising his role of Sam Gerard again!
156
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Classic slasher film with an ending that scared me to death when i was a kid!
157
Road House 1989,  R)
Road House
Absolute Classic!! What a Great Movie ive seen it zillions of times and it keeps getting better with every watch
158
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
Totally Underrated sequel which i think is an awesome fun movie with alot of great scenes and some good characters.Judge Reinhold is fantastic and Timothy Carhart is a really good villain.I cant wait for part 4!!! But the people who gave this a bad rating kinda missed the big picture.
159
Beverly Hills Cop 1984,  R)
160
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
161
Shakedown 1988,  R)
Shakedown
Sam Elliot is awesome in this movie.It never comes on tv but its a good action flick
162
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Love the movie,very well acted especially by Pacino who is pretty much Good in Everything but i could have done without the downing of God towards the end a little too sacreligious but still a good one.
163
Marked for Death 1990,  R)
164
Shock Waves 1977,  PG)
Shock Waves
I love old school Horror like this!
165
The Hunted 2003,  R)
The Hunted
I really liked this movie it had alot of great chase scenes and unique fight scenes between the two.Jones is great and i definetely recommend it if u like alot of action!
166
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Such a Classic movie and a departure of genre for being adapted by Stephen King.
167
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
The Serpent and the Rainbow
Without a doubt a Classic Horror movie with a great story and some good scares.
168
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
My favorite of the series.Great plot For and Connery are awesome together!
169
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I just saw it and i thought it was real fun to see Ford return after so many years to play Indy again.Good story i think it was alot better than some of the reviews it got.Entertaining and some good action with some fun moments.Long Live Indy!!!
170
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
171
Bridge of Dragons 1999,  R)
172
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
This is an Amazing Version of the Classic Marvel character and Edward Norton fits the role just perfectly.Real strong action and a good love story between him and Liv Tyler.Tim Roth is a good villian as was in previous films and plays his part good as well.
173
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) 1988,  R)
174
Missionary Man 2007,  R)
175
The Principal 1987,  R)
The Principal
Belushi is really good in this role that inspired alot of later movies like Dangerous Minds and the awful 187 which this is wayy better even though people give it shit about being an 80s movie.
176
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
Weekend at Bernie's
Hilarious! This movie is a modern day classic.Andrew McCarthy is so funny in this.
177
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Mickey Rourke is outsanding in this already Classic Movie that he Needs to win Best Actor for without a doubt!! Rourke plays a down on his luck Wrestler Randy The Ram who despite health problems puts himself through violent match after match trying to gain the recognition of his heydey along the way falling in love with a stripper and trying to reconnect with his estranged daughter.A True movie that hits the soul.Rourkes finest hour.
178
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Great Cast,Great Movie sad ending with a great song by Aerosmith.
179
Jacob's Ladder 1990,  R)
Jacob's Ladder
A Very Interesting yet Disturbing well acted thriller.Directed Perfectly and the movie manages to leave u feel quite uncomfortable at times.And to think part of this was true about the drug they had in nam is even scarier.
180
Superman Returns 2006,  PG-13)
181
The Island 1980,  R)
The Island
I think this movie is really underrated! I finally found an out of print VHS of it and im watchin it now-very cool.I like the premise and its one of Michael Caine's best.
182
Predator 1987,  R)
Predator
This is a Great Movie very well done,lots of thrilling action and a good cast.One of Schwrzeneggers best.
183
Predator 2 1990,  R)
184
Flight of Fury 2007,  R)
185
American Ninja 1985,  R)
186
Aliens 1986,  R)
187
Alien3 1992,  R)
188
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
A Very Good follow up to the Action Classic "Mad Max" which has Gibson return as Max Rocatansky in an apocalyptic future in more action packed sequences than ever.
189
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
What a Awesome Movie! I loved it! Great performances especially by Heath Ledger as The Joker (R.I.P.) and Christian Bale as Batman.This one i liked way better than Batman Begins the action is in your face and visible and the villian is Superb.And the Harvey Dent character even had me interested.Overall a 5 out of 5 stars.
190
American Ninja 4 - The Annihilation 1990,  R)
191
Shadow Man 2002,  R)
192
Black Dawn 2005,  R)
193
Fire Down Below 1997,  R)
194
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Nicholson is perfect as The Joker as is Keaton as Batman.Great dark movie directed by Burton with alot of action,comedy and a good story.Huge for its time...
195
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
The Bat,The Cat and The Penguin this is one of my favs in the series,great cast with awesome action and a comic book darkness u gotta love!
196
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Batman Forever is a colorful action packed sequel to Batman Returns which feaures Val Kilmer as Batman/Bruce Wayne and his sidekick Robin played by Chris O'Donnell battling The Riddler (Jim Carrey) and Two-Face (Tommy Lee Jones).Very Stylish and great gadgets and of course the incredible sexy Drew Barrymore and Nicole Kidman co-star.A favorite in the series.
197
Johnny Handsome 1989,  R)
Johnny Handsome
Mickey does a fantastic job playing a disfigured man at the beginning and someone who gets a 2nd chance at life and revenge in the 2nd half.Good story and top notch acting.
198
Braddock: Missing in Action III 1988,  R)
199
Missing in Action 2 - The Beginning 1985,  R)
200
Missing in Action 1984,  R)
201
Another 48 Hrs. 1990,  R)
202
Red Scorpion 1989,  R)
203
Point Blank 1998,  R)
Point Blank
Rourke is a renegade cop sent in to stop a group of convicts who are holding hostages in a shopping mall.The group is lead by Rourke's brother Joe (Kevin Gage).Love the action and Mickey is on top of his game as Rudy the bad ass cop sent in to stop the dangerous criminals. Real good movie.
204
The Hitman 1991,  R)
205
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
Im suprised this wasnt a Hit i liked it alot!
206
I Come in Peace (Dark Angel) 1990,  R)
207
Silent Rage 1982,  R)
Silent Rage
This is one of the Best Chuck Norris movies i like that its not your run of the mill action its a thriller.
208
48 HRS 1982,  R)
209
Cape Fear 1991,  R)
210
Punisher: War Zone 2008,  R)
Punisher: War Zone
A Bad ass extremly violent action movie with non stop stunts and thrilling scenes.Stevenson fits the part of Frank Castle best since Dolph Lundgren in my opinion a MUST SEE!
211
Victory 1981,  PG)
Victory
Stallone and Michael Caine lead a football team against a nazi propaganda.Its got some great moments and top notch actors.
212
Rhinestone 1984,  PG)
Rhinestone
I loved this movie! Stallone is so out of character and does an amazing job as he has the funniest moments esp singing old macdonald! This movie is hilarious and a fun one to watch.I love all Sly's movies and this is him at his funniest.
213
The Expendables 2010,  R)
The Expendables
A True Action Movie!! All of my favorites in one flick how can u beat it? Loud,Explosive,Action Packed,Funny and just a pure kick ass movie.Stallone and the boys need to come back for part 2! It was nice seeing Dolph back on the big screen its been years! Rourke is always too cool for words,Jet Li and Jason Statham give killer performances.See this movie you will not be dissapointed. O and Gary Daniels is also in it. Awesome fight scenes! Stallone vs Steve Austin was bad ass as was Jet Li vs Dolph
214
The Presidio 1988,  R)
The Presidio
A Great Action Drama with Connery and Harmon in the lead roles as unlikely partners investigating a murder.Some good action and a fun movie i recommend for Connery fans
215
Good Guys Wear Black 1978,  PG)
216
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
One of the most popular icons in motion picture history,Eastwood is Dirty Harry Callahan a Detective faces a maniac in San Francisco called the Scorpio.A Gritty cat and mouse action film with some great action suspense scenes.A True Classic
217
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Clint gives his finest performance as a racist war vet who ends up befriending his Hmong neighbors one of who tried to steal his most prized possession his Gran Torino.I loved this movie in Every way! Very well done story,Clint is so fantastic to watch and you really care about his character.
218
Sudden Impact 1983,  R)
Sudden Impact
My personal favorite of all the Dirty Harry sequels.
219
Ruslan 2009,  Unrated)
220
Magnum Force 1973,  R)
Magnum Force
A Good follow up to Dirty Harry in which Clint battles a gang of vigilante police officers.
221
The Dead Pool 1988,  R)
222
The Enforcer 1976,  R)
223
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
Hilarious follow up the Box office smash with Mike Myers and Dana Carvey reprising their roles as Wayne and Garth putting on a Woodstock like concert in Aurora.Some truly funny moments esp the YMCA scene!
224
Street Knight 1993,  R)
225
Homeboy 1988,  R)
226
Agent Red 2000,  R)
Agent Red
Overall a good action movie.
227
Attack Force Z (The Z Men) 1982,  Unrated)
228
Edge of Darkness 2010,  R)
Edge of Darkness
A perfect return to vengeance Mel Gibson is back as Boston cop Thomas Craven who is investigating his daughters murder and gets caught up in a conspiracy.Edge of your seat thriller i loved every minute of this movie.Gibson is back as the Riggs/Mad Max type character we all know and love.Top notch acting from Mel & Ray Winstone who is very likeable and interesting to watch.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments