My Favorite Movies


  stagletto's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Best film ever FACT
2
Alien 1979,  R)
Alien
Also great
3
If.... 1968,  R)
If....
Best British film ever, if a little odd
4
Aliens 1986,  R)
Aliens
Great
5
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Utter genius but a 20 minute Pink Floyd lightshow really doesnt help it in any way
6
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Superb sets and again rather odd, I like a lot
7
Alien3 1992,  R)
Alien3
nearly as ace as the other two
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
genius but i think this got george got obsessed with fucking tatooine
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Ewoks, hmmm, but still great
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Its Star Wars so of course its great. Quite violent, hurrah
11
Get Carter 1971,  R)
Get Carter
Second best British film ever
12
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Cameron's tits are enormous in this, her finest hour
13
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Scary and thought provoking. Portman not so fit with no hair.
14
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
What Bond films should be like
15
Lesbian Pulp-O-Rama Goes to Sweden 2006,  Unrated)
Lesbian Pulp-O-Rama Goes to Sweden
Havent seen it but WHAT A NAME
16
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantino's best effort
17
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Its a Philip K Dick story so its good of course
18
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Surely has the work FUCK in it more than any other film ever
19
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
genius. Im feeling toit already
20
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
how fit is Liz Hurley in this, even if shes a bit "MILFY"
21
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Not as good as the other two but jolly fun
22
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Daft but fun
23
WarGames (War Games) 1983,  PG)
WarGames (War Games)
Another classic 80's jobbie. Shall we play a game?
24
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
This should be done in a non-manga style
25
Commando 1985,  R)
Commando
Mindless lasting, high bodycount, extremely amusing
26
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
offends everyone so brilliant
27
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
This man would suck another man's COCK for his country! lol
28
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
Much better than I thought it would be
29
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
A love story but "she" is in it so I dont care
30
Sin City 2005,  R)
Sin City
will become a classic
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Sets the scene nicely
32
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
best of the three IMHO
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
A great finale to a great series
34
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Better than the second one

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments