My Favorite Movies


  Stackalee2003's Rating My Rating
1
Shirley Valentine 1989,  R)
Shirley Valentine
midlife crisis time
2
Sweet Charity 1969,  G)
Sweet Charity
Two versions I prefer the happy ending
3
Carry On Screaming! 1966,  Unrated)
Carry On Screaming!
The funny side of horror
4
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
Brilliant film great soundtrack
5
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
wierd and wonderful
6
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
Easy watching
7
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Anything with dustin hoffman is a winner with me
8
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1953,  Unrated)
9
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
10
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven)
I cry everytime, really good effects for the age of the film
11
Murder by Death 1976,  PG)
Murder by Death
Brilliant spoof.
12
Blackbeard's Ghost 1968,  G)
13
Oh, Mr. Porter! 1937,  Unrated)
Oh, Mr. Porter!
Will Hay funny everytime
14
Blue Murder at St. Trinian's 1956,  Unrated)
15
The Belles of St. Trinian's 1953,  Unrated)
16
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
17
Mrs. Caldicot's Cabbage War 2003,  Unrated)
18
A Star is Born 1976,  R)
A Star is Born
Tears again with this one,fantastic soundtack
19
Hook 1991,  PG)
20
What's Up, Doc? 1972,  G)
21
Hello, Dolly! 1969,  G)
22
For Pete's Sake 1974,  PG)
23
The Main Event 1979,  PG)
24
On a Clear Day You Can See Forever 1970,  G)
25
Daddy Long Legs 1919,  Unrated)
Daddy Long Legs
Fred Astaire, Leslie Caron, top dancing good love story
26
Brigadoon 1954,  G)
27
On the Town 1949,  Unrated)
28
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
29
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
30
The Lemon Drop Kid 1951,  Unrated)
31
Son of Paleface 1952,  Unrated)
32
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
33
The Man with Two Brains 1983,  R)
34
All of Me 1984,  PG)
35
Roxanne 1987,  PG)
36
One of Our Dinosaurs Is Missing 1975,  G)
37
Pleasantville 1998,  PG-13)
38
The Graduate 1967,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments