My Favorite Movies
Give list a short description
| staceylintz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 2 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 3 |
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997, R) |
|
| 4 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 5 |
The Triplets of Belleville 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Charade 1963, G) |
|
| 7 |
M 1931, Unrated) |
|
| 8 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 9 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 10 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 11 |
The Kite Runner 2007, PG-13) |
|
| 12 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 13 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 14 |
Rope 1948, PG) |
|
| 15 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 16 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 17 |
The Lost Weekend 1945, Unrated) |
|
| 18 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 19 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 20 |
Rubin & Ed 1992, PG-13) |



















