My Favorite Movies


  stacey3373's Rating My Rating
1
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
2
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
I love Tyler Perry movies. This was awesome
3
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
I love that he kicks his ass and perserveres in this movie
4
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
I love cars and the closeness of friends this is just an awesome movie
5
XXX 2002,  PG-13)
XXX
Vin Diesel never looked so good until The Fast and the Furious
6
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
7
A Man Apart 2006,  R)
A Man Apart
I loved the way he paid the jerks back for killing his wife and he still walked away @ the end!
8
Mississippi Masala 1991,  R)
Mississippi Masala
I absolutely enjoyed this movie!
9
License to Kill 1984,  PG-13)
10
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Denzel is awesome in this movie! Go getem'
11
Training Day 2001,  R)
12
Remember the Titans 2000,  PG)
13
Barbershop 2002,  PG-13)
14
Barbershop 2 - Back in Business 2004,  PG-13)
15
Friday 1995,  R)
16
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
great movie
17
Higher Learning 1995,  R)
Higher Learning
I liked this movie so like life
18
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
I love J-Lo!! I love when they slap each other and then realize they both need each other as family
19
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
20
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
I like to dance in the park like she does w/ Matthew. So romantic
21
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
22
Enough 2002,  PG-13)
Enough
You go girl!! Kick his ASS!!
23
Shall We Dance 2004,  PG-13)
24
Selena 1997,  PG)
25
Set It Off 1996,  R)
26
Taxi 2004,  PG-13)
Taxi
a great movie!! Especially when they inhale the gas and they are talking funny!! I laughed so hard! LOL!!
27
Last Holiday 2006,  PG-13)
28
Juice 1992,  R)
Juice
love Tu Pac
29
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
30
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
You go girl!! Such a talented actress
31
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
32
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
33
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
34
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
35
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
Save the Last Dance 2
would have been a better movie if Kirsten Dunst was in it.
36
Dance with Me 1998,  PG)
37
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
38
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
39
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Wish I could dance that good
40
Daddy Day Camp 2007,  PG)
41
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
one of my fav movies. He realizes he loves someone he just met
42
Soul Food 1997,  R)
43
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
Wizard of Oz
a good movie My fav character is the LION
44
Fast & Furious 2009,  PG-13)
45
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
such a true movie if you "read between the lines"
46
Enemy of the State 1998,  R)
47
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Such a cute movie and she gets the guy in the end.
48
My Girl 1991,  PG)
49
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
50
Big Daddy 1999,  PG-13)
51
Rush Hour 1998,  PG-13)
52
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
great movie
53
Baby Mama 2008,  PG-13)
Baby Mama
hilarious!!!
54
Meet the Browns 2004,  Unrated)
Meet the Browns
great movie but then I love all his movies so far
55
Georgia Rule 2007,  R)
Georgia Rule
A very good movie
56
Because I Said So 2007,  PG-13)
57
The Game Plan 2007,  PG)
58
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
Welcome Home Roscoe Jenkins
very funny...good story
59
The Green Mile 1999,  R)
60
Double Jeopardy 1999,  R)
61
Major Payne 1995,  PG-13)
62
The Shaggy Dog 2006,  PG)
63
Practical Magic 1998,  PG-13)
64
The Eye 2008,  PG-13)
The Eye
Had me from start to finish. Good Movie
65
Facing the Giants 2006,  PG)
Facing the Giants
awesome moving movie for all to see
66
Father of the Bride 1991,  PG)
67
Matilda 1996,  PG)
68
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
69
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
70
Iron Man 2008,  PG-13)
71
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
A good date movie, we laughed so hard it was great
72
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
loved this movie!! Especially the ending.
73
Perfect Stranger 2007,  R)
Perfect Stranger
good suspense
74
College Road Trip 2008,  G)
College Road Trip
you know Martin and Raven they are so funny and even funnier together
75
Fool's Gold 2008,  PG-13)
Fool's Gold
I like this movie...I like the action in it and it was funny
76
Over Her Dead Body 2008,  PG-13)
Over Her Dead Body
funny..i would watch that movie again and again
77
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
seen it, was a pretty good movie I love the ending
78
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
I really love to watch Sandra Bullock. She is a great actor
79
Gothika 2003,  R)
Gothika
I liked this movie...she's a great actress
80
The Terminal 2004,  PG-13)
81
Point Break 1991,  R)
82
Untraceable 2008,  R)
Untraceable
was good but didn't like the ending
83
Cars 2006,  G)
Cars
my lil one loved it he never stops watching it.
84
Aladdin 2002,  G)
85
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
86
Rain Man 1988,  R)
87
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
88
Black Sheep 1996,  PG-13)
89
Dumbo 1941,  G)
90
Spanglish 2004,  PG-13)
91
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
92
The Santa Clause 1994,  PG)
93
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
94
Ratatouille 2007,  G)
95
Shark Tale 2004,  PG)
96
Antz 1998,  PG)
97
Green Card 1990,  PG-13)
98
While You Were Sleeping 1995,  PG)
99
Runaway Bride 1999,  PG)
100
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
those old guys crack me up
101
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
102
Catwoman 2004,  PG-13)
103
Alice in Wonderland 1951,  G)
104
Beaches 1988,  PG-13)
105
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
106
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
love sandra bullock
107
Black Hawk Down 2001,  R)
108
The Lake House 2006,  PG)
109
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
so much like life...Im glad she burnt his clothes damn jerk
110
Pursuit of Happiness 2001,  Unrated)
Pursuit of Happiness
great movie,,,touching... I cried
111
Blue Crush 2002,  PG-13)
112
My Girl 2 1994,  PG)
My Girl 2
so sad that he lost his best friend.
113
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
the movie was cute and funny
114
Three Kings 1999,  R)
115
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
action was great. Kept me from the beginning to the end
116
Cool Runnings 1993,  PG)
117
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
118
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
love Channing Tatum
119
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
120
Angels in the Outfield 1994,  PG)
121
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
122
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
123
Cast Away 2000,  PG-13)
124
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
125
Short Circuit 1986,  PG)
126
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
127
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
128
Ice Princess 2005,  G)
129
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
130
You Got Served 2004,  PG-13)
131
The Crow 1994,  R)
132
Monster House 2006,  PG)
133
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
whens the next one coming out?
134
Carrie 1976,  R)
135
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
stomp their ass
136
Final Destination 2000,  R)
137
Blue Streak 1999,  PG-13)
138
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
139
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
140
Misery 1990,  R)
Misery
I jumped when she smacked his ankles. Ouch!!
141
Coming to America 1988,  R)
142
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
143
The Neverending Story 1984,  PG)
144
The Prince of Egypt 1998,  PG)
145
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
146
Lethal Weapon 4 1998,  R)
147
The Parent Trap 1998,  PG)
148
Lethal Weapon 2 1989,  R)
149
The Prince and Me 2004,  PG)
150
The Silence of the Lambs 1991,  R)
151
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
152
Uncle Buck 1989,  PG)
153
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
154
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
155
Beauty and the Beast 1991,  G)
156
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
157
Mighty Joe Young 1998,  PG)
158
Bring It On 2000,  PG-13)
159
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
160
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
161
Free Willy 1993,  PG)
162
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
163
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
164
One Hour Photo 2002,  R)
One Hour Photo
makes you wonder what they think when they look at your pics
165
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
166
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
167
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
168
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
169
The Fox and the Hound 1981,  G)
170
Dennis the Menace 1993,  PG)
171
Jerry Maguire 1996,  R)
172
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
173
Ghost 1990,  PG-13)
174
Back to the Future Part III 1990,  PG)
175
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
176
Steel Magnolias 1989,  PG)
177
Unbreakable 2000,  PG-13)
178
Secret Window 2004,  PG-13)
179
The Bodyguard 1992,  R)
180
G.I. Jane 1997,  R)
G.I. Jane
anything a boy can do a girl can do better lol!
181
Lilo & Stitch 2003,  G)
182
The Matrix Reloaded 2003,  R)
183
Freaky Friday 2003,  PG)
184
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
185
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
186
Aladdin 1992,  G)
187
Batman 1989,  PG-13)
188
Beetlejuice 1988,  PG)
189
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
190
Ice Age 2002,  PG)
191
Cinderella 1950,  G)
192
Saving Private Ryan 1998,  R)
193
Legally Blonde 2001,  PG-13)
194
The Mask 1994,  PG-13)
195
Shrek 2001,  PG)
196
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
197
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
cute the 2nd one is even more hilarious MOTO MOTO
198
Lady and the Tramp 1955,  G)
199
Toy Story 1995,  G)
200
Men in Black 1997,  PG-13)
201
Jurassic Park 1993,  PG-13)
202
Jumanji 1995,  PG)
203
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
204
The Incredibles 2004,  PG)
205
The Notebook 2004,  PG-13)
206
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
207
Braveheart 1995,  R)
208
A Cinderella Story 2004,  PG)
209
Hitch 2005,  PG-13)
210
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
211
The Matrix 1999,  R)
212
8 Mile 2002,  R)
213
Finding Nemo 2003,  G)
214
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
215
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
216
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
217
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
218
Shrek 2 2004,  PG)
219
The Longest Yard 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments