My Favorite Movies


  ssoto03's Rating My Rating
1
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
Kamikaze Girls
Very cute movie, different from most other contemporary American movies, but the story was great and funny!
2
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
I love this movie, even though I didn't when I first saw it. I think it just took some time to sink it. The effects are great, very surprising for a Russian flic. I can't wait until Day Watch comes DVD October 30!!
3
The City of Violence (Jjakpae) 2006,  Unrated)
The City of Violence (Jjakpae)
Korean flic about a group of friends that grow apart. Great martial arts and funny parts too. I highly recommend this movie if you like gritty korean violence
4
Kerd ma lui (Born to Fight) 2004,  Unrated)
Kerd ma lui (Born to Fight)
If you liked Ong Bak then you will like this one, from the same makers of Ong Bak the martial arts are great! Some parts make you cringe in pain! The hammer of god is my favorite (girl elbowing someonw on the head). Watch it!!!
5
Casshern 2004,  Unrated)
Casshern
I really love the look of this movie, its a mix between mirrormask, Sin city, and the Crow, but all great!!! I reommend it if you want to see something different!!
6
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
This movie was INCREDIBLE! I have to say that I am addicted to the entire story line. I can't wait until Twilight Watch!!!
7
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) 2006,  Unrated)
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate)
I did no think this movie was going to be interesting, but I was wrongly mistaken (thank goodness). The wonderful Donnie Yen and his choreography is AMAZING! I loved this movie, if you love action. This is a great catch!!!
P.S. Why am I the only women reviewing this movie?
8
Hatchet 2006,  R)
Hatchet
If you like true American horror, than this movie is for you. I have not felt uncomfortable watching a horror movie since I was 7 years old, and this movie did it. I think the legend of Victor Crowley will be one to follow!
9
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 2006,  R)
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
This is something of a different take on slasher films and its done masterfully. The search of victims from the slashers's eyes is something I not seen. This is a GREAT movie! I loved it!
10
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments