My Favorite Movies


  1. ssinclair5
  2. Susan

Current favorites!

  ssinclair5's Rating My Rating
1
Galaxy Quest 1999,  PG)
2
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Terrific storytelling, fantastic effects--a total winner.
3
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Excellent.
4
Tremors 1990,  R)
Tremors
Sci-fi action with humor--great combo!
5
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
Tremors 2: Aftershocks
If anything, even better than the original!
6
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
Tremors 3 - Back to Perfection
The story just keeps "evolving"!
7
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Fascinating premise, and well-done.
8
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
Somewhat thin on storyline, but terrific fun.
9
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
Campy, creepy, fun!
10
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
11
Hellboy 2004,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
One of my favorites.
13
Hamish Macbeth 1998,  Unrated)
14
Braveheart 1995,  R)
15
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Great dancing and good story line.
16
Shrek 2001,  PG)
17
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funny and well-made.
18
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Sweet and fun.
19
Miss Congeniality 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments