My Favorite Movies


  ssaj80's Rating My Rating
1
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Stallon was perfect! Super Duper CLASSIC !
2
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
CLASSIC!
3
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
Yet Another Classic !
4
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
4th Classic in a row !
5
Rocky V 1990,  PG-13)
6
Midnight Run 1988,  R)
Midnight Run
CLASSIC !
7
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Jim's the great ! ever n always !
8
The Mission 1986,  PG)
The Mission
Classic !
9
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
The movie, the screenplay, the thriller.. was just TOO great.. better than Braveheart !!
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
oh man..thats wonderful ! Classic !
11
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
Classic animation ! Bryan adams's too good !
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Heavy cast, great kickass ! George Clooney in it !
13
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Yet another.......
14
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
LOVE IT!!!!!! Jim Carrey's in it !
15
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Yet another Jim's Classic !!!!
16
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Must see square !! Music was just too great !!
17
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
loved it too!
18
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Yet another legendary performance by De Niro !
19
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001,  PG)
Lagaan - Once Upon a Time in India
Amir's legendary classic !~
20
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
Ultimate CLASSIC ! One of the best Gangster films ever !!
21
Executive Decision 1996,  R)
Executive Decision
Kool one of Kurt russell... lol thankGod.. Steven seagal was killed at the earlier stage :p
22
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
A kool movie! That shows how much bad things can come along in life as fast as we could never imagine!
23
Green Street Hooligans 2005,  R)
24
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
25
The Great Escape 1963,  Unrated)
26
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Loved it!!
27
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
A super, duper, greatest & touchy.. Tom hanks classic!! Steven Spielberg is a LEGEND!
28
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
Simply an Stallone's CLASSIC!
29
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
GREAT stuff !

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments