My Favorite Movies


  srozic's Rating My Rating
1
On the Waterfront 1954,  Unrated)
On the Waterfront
A young Brando rocks this role
2
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
love this film. kate hudson is perfect, every character is believable you don't want the movie to end. i miss this film. get the soundtrack it's a start to finish, well choreographed play it over again and again classic.
3
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
4
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
drew barrymore is always fun, and she and adam pair well running around hawaii, one of my favorite places, in roles that have them playing something close to themselves.
5
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Kevin Spacey is so good I've gone down the line and seen every film, including KPax. American Beauty is my favorite and I can't stop watching it.
6
Apocalypse Now 1979,  R)
7
Beetlejuice 1988,  PG)
8
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Love it! Tim Burton steps to another great film.
9
Billy Madison 1995,  PG-13)
10
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
11
Casablanca 1942,  PG)
12
Chicago 2002,  PG-13)
13
Crank 2006,  R)
14
Dead Poets Society 1989,  PG)
15
Forrest Gump 1994,  PG-13)
16
GoodFellas 1990,  R)
17
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
18
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
19
Legally Blonde 2001,  PG-13)
20
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
21
Little Miss Sunshine 2006,  R)
22
Lost In Translation 2003,  R)
23
Meet the Parents 2000,  PG-13)
24
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
25
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Guillermo del Toro made a crazily great film here. If you speak Spanish you get the bonus round because it's incredibly well articulated. See this.
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
27
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
28
Rocky 1976,  PG)
29
Taxi Driver 1976,  R)
30
The Big Lebowski 1998,  R)
31
The Godfather 1972,  R)
32
The Godfather, Part II 1974,  R)
33
The Godfather, Part III 1990,  R)
34
The Lost Boys 1987,  R)
35
The Matrix 1999,  R)
36
The Princess Bride 1987,  PG)
37
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
38
The Shawshank Redemption 1994,  R)
39
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
amazing film
40
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
camerion diaz and ben stiller entertained me well.
41
V for Vendetta 2006,  R)
42
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
the x-men rock and wolverine is a perfectly constructed character in the hands of hugh jackman
43
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Um, possibly the best film ever made by anyone.
44
The Human Experience 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments