My Favorite Movies


  srkt1's Rating My Rating
1
Jaws 1975,  PG)
2
The Browning Version 1951,  Unrated)
3
The Paper 1994,  R)
4
Rocky 1976,  PG)
5
Dunkirk 1958,  Unrated)
6
Above Us the Waves 1955,  Unrated)
7
Tentacles (Tentacoli) 1977,  PG)
8
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
9
Love Actually 2003,  R)
10
About a Boy 2002,  PG-13)
11
Enigma 2001,  R)
12
My Father The Hero 1994,  PG)
13
The Jungle Book 1967,  G)
14
Wimbledon 2004,  PG-13)
15
Elizabethtown 2005,  PG-13)
16
Dad's Army 1971,  Unrated)
17
St. Trinian's 2007,  PG-13)
18
Wild Child 2009,  PG-13)
19
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) 2000,  R)
20
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
21
Jet Lag 2002,  R)
22
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
23
Rear Window 1954,  PG)
24
Rear Window 1998,  R)
25
The Remains of the Day 1993,  PG)
26
When Eight Bells Toll 1971,  Unrated)
27
National Velvet 2000,  G)
28
International Velvet 1978,  PG)
29
Yesterday's Hero 1979,  G)
30
Porridge (Doing Time) 1979,  Unrated)
31
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) 1971,  PG)
32
The Boys in Blue 1983,  Unrated)
33
The Greatest Game Ever Played 2005,  PG)
34
Cool Runnings 1993,  PG)
35
Still Crazy 1998,  R)
36
Who is Cletis Tout? 2002,  R)
37
Champions 1996,  R)
38
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
39
Memphis Belle 1990,  PG-13)
40
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
41
Get on the Bus 1996,  R)
42
Do the Right Thing 1989,  R)
43
That Thing You Do! 1996,  PG)
44
Girl 6 1996,  R)
45
Apollo 13 1995,  PG)
46
A League of Their Own 1992,  PG)
47
Saving Private Ryan 1998,  R)
48
Objective, Burma! 1945,  Unrated)
49
Dr. No 1962,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments