Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  squirrl's Rating My Rating
1
The Last of the Mohicans 1992,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
4
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
5
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
6
Anne of the Thousand Days 1969,  PG)
7
Love Actually 2003,  R)
8
Closer 2004,  R)
9
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
10
Brokeback Mountain 2005,  R)
11
Baraka 1993,  Unrated)
12
The African Queen 1952,  Unrated)
13
Rebecca 1940,  Unrated)
14
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
16
Avatar 2009,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
18
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
19
Beowulf 2007,  PG-13)
20
Fight Club 1999,  R)
21
Shaun of the Dead 2004,  R)
22
Notting Hill 1999,  PG-13)
23
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
24
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
25
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
26
Young Frankenstein 1974,  PG)
27
The Reader 2008,  R)
28
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
29
The Brave One 2007,  R)
30
Alfie 2004,  R)
31
Braveheart 1995,  R)
32
About Schmidt 2002,  R)
33
Hannibal Rising 2007,  R)
34
300 2007,  R)
35
Twister 1996,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
37
The Notebook 2004,  PG-13)
38
There's Something About Mary 1998,  R)
39
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
40
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments