My Favorite Movies


  sqeeze's Rating My Rating
1
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
There's a hint of the original La Femme Nikita here but without doubt the very best action movie in the last 20 years with a heroine.
2
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Uber chick flick. I love how the characters are written and how supremely well they have been brought to life by this superb cast. This movie always makes me cry - every time..
3
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
A fabulous tale of love, tragedy and lots of other stuff. While this movie is getting on, it still holds up to new audiences. Oh Buttercup, Oh Westly...
4
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Stunningly beautiful movie, great story, fabtabulous acting! Can't wait to see it again!
5
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
Soccer, Indian culture and parents. Well shot movie. Not a bollywood movie - but could be considered a gentle intro.
6
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
fabulous movie from my childhood, a tale of innocence lost and David Bowie is crushtastic as the goblic king.
7
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
A wonderful fantasy drama - I wanted to be the child empress. A great movie for a rainy day.
8
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Rollicking good Mummy fun. A fun combination of action and comedy. Brendan Frasier is yummy, as is Rachel Weiz. The Mummy is quite terrifying (for me at least).
9
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Brilliant movie - I bawled at the end. This was a really affecting and provocative movie. Highly recommended.
10
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
This is a movie I love to watch over and over. Steven Seagal at his finest - in my book.
11
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
Jet Li is bone-crunchingly good & Aaliyah is convincing on-screen and she's also great on the soundtrack.
12
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
I loved the story and the performances by the lead actors. Importantly the action is fantastic!
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Love the whole trilogy - beautifully shot/made, great cast. And I love Aragorn :)
14
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
scary, dark, brilliant. Fantastic at IMAX :)
15
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
This movie deserves all it's accolades. I loved it on a plane and I will love it on a train and I'll love it in the rain.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments