Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  spritesfriend's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The best ending to a movie series I've seen in a long time, and there's always a chance for another!!!
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Geoffrey Rush, Johnny Depp, Keria Knightley, and Orlando Bloom, the perfect combination.
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Love V's monologues. Sad ending, but expected.
4
Man of the Year 2006,  PG)
Man of the Year
It was a really good movie. Robin Williams did an excelent job doing what he does best; Comedy.
5
Thief and the Cobbler 1995,  G)
Thief and the Cobbler
If it wasn't for the thief, this movie would be a total bore.
6
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
Joyeux Noël (Merry Christmas)
Very good movie. I love Felix the cat, or Nestor, as the French call him. It had good twists in it, but could have been even better.
7
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Very interesting. Completely pointless, but verry funny, I love the sorcerer. I wish I could do that.
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
An interesting movie. Almost as good as the first.
9
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
Princess of Thieves
One of the first movies with Keria in it that I saw, and absolutely fell in love with it. She is a great actress.
10
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
I love Drew Barrymore. She's perfect for her role, as is Anjelica Huston.
11
The Thief Lord 2005,  PG)
The Thief Lord
Has an odd ending, but they did it so well that it's better than the book.
12
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
An interesting twist on many fairy tales.
13
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Love this movie!
14
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I love the Opra mixed in with new age music.
15
Ice Age 2002,  PG)
16
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
17
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
I like Anne Hathaway. She's awesome.
18
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Best movie out of all the other Harry Potters I've seen. Daniel, Emma, and Rupert did an excellent job. I wish the director who did this movie would have stayed on.
19
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Not as good as the book, but an excelent job, none the less.
20
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Very interesting.
21
Horse Feathers 1932,  Unrated)
Horse Feathers
One of the funniest things I've seen.
22
Addams Family Values 1993,  PG-13)
Addams Family Values
Love Wednesday.
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Not as good as the first one, but still very good.
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The best in the trilogy, I think.
25
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
Very funny. They did a good job with this one.
26
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
I like the twist they put on everything. Making fun of the Prince and the Pauper, A Tale of Two Cities, everything.
27
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
The bunny is definitely someone I know well, and the grandma rocks.
28
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
It was very good and full of mystery. Just the kind of movie I enjoy.
29
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
So sad. I feel sorry for the girl in the red coat, and for Schindler himself. He couldn't have done better.
30
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
It was really funny. The dinosaur is awesome.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments