My Favorite Movies


  1. spooky2501
  2. *sPoOkY*

Give list a short description

  spooky2501's Rating My Rating
1
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Brilliant! a must see.
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Excellent. Heath ledgers performance as the joker was AMAZING.
3
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
so good it put a smile on my face.
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
an unforgettable story and soundtrack
5
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
Loved it. Truly an amazing movie. Theres a lesson to be learn from this one: Don't F*** w/ the King.
6
The Last Supper 2007,  Unrated)
7
Collateral 2004,  R)
8
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
an excellent movie I highly reccomend it, its one of my new favorites.
9
2LDK 2002,  Unrated)
2LDK
girl on girl action. (fighting) oh, and its funny.
10
Transformers 2007,  PG-13)
11
Dawn of the Dead 1978,  R)
12
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
13
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
14
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
almost as good as TNBC
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
I liked it better than the first two
16
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Another Tim Burton Masterpiece.
17
Ghost in the Shell 1996,  R)
18
Dawn of the Dead 2004,  R)
19
Aliens 1986,  R)
20
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
a very good fairytale
21
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
22
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
an excellent mystery/comedy
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Shaun of the Dead 2004,  R)
27
Night of the Living Dead 1968,  R)
28
Shogun Assassin 1980,  R)
29
Swordfish 2001,  R)
30
Steamboy 2004,  PG-13)
Steamboy
A Great Story
31
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) 1998,  Unrated)
32
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
33
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
34
Gladiator 2000,  R)
35
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
Funny Funny stuff, plus KISS rocks!
36
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
37
The Terminator 1984,  R)
38
Face/Off 1997,  R)
39
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
40
Better Off Dead 1985,  PG)
41
Walk the Line 2005,  PG-13)
42
Enter the Dragon 1973,  R)
43
Tombstone 1993,  R)
44
The Quick and the Dead 1995,  R)
45
The Avengers 1998,  PG-13)
46
The Iron Giant 1999,  PG)
47
Con Air 1997,  R)
48
Cruel Intentions 1999,  R)
49
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
a definate must see
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Its like a box of chocolates, cant get enough
51
Match Point 2005,  R)
52
Alien 1979,  R)
53
Alien Resurrection 1997,  R)
54
Alien3 1992,  R)
55
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
56
The Notorious Bettie Page 2005,  R)
The Notorious Bettie Page
awesome movie I reccomend it.
57
The Exorcist 1973,  R)
58
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
59
Spider-Man 2002,  PG-13)
60
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
61
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
62
Resident Evil 2002,  R)
63
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
64
Halloween 1978,  R)
65
Léon (The Professional) 1994,  R)
66
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
67
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
68
Scoop 2006,  PG-13)
69
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
70
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
71
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
72
Ghost Rider 2007,  PG-13)
73
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
74
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
If you like twisted humor you probably will enjoy this
75
Little Miss Sunshine 2006,  R)
76
The Punisher 2004,  R)
77
The Transporter 2002,  PG-13)
78
Transporter 2 2005,  PG-13)
79
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
80
The Crow 1994,  R)
81
The Crow: City of Angels 1996,  R)
82
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
an amazing story.
83
Batman Begins 2005,  PG-13)
84
Batman 1989,  PG-13)
85
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
86
Batman Returns 1992,  PG-13)
87
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
88
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
89
Kiss of the Dragon 2001,  R)
90
The One 2001,  PG-13)
91
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
92
Casino Royale 2006,  PG-13)
93
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
"It puts the lotion on its skin or else it gets the hose again."
94
Red Dragon 2002,  R)
95
Hannibal 2001,  R)
96
May 2002,  R)
May
Two words: Creepy ending......
97
Reservoir Dogs 1992,  R)
98
Pulp Fiction 1994,  R)
99
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
Laws of Attraction
For some strange reason I thought it was good.
100
Blow 2001,  R)
101
Eurotrip 2004,  R)
102
Orange County 2002,  PG-13)
103
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
104
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
105
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
106
Gia 1998,  R)
107
School of Rock 2003,  PG-13)
108
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
109
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
110
28 Days Later 2002,  R)
111
Office Space 1999,  R)
112
Dogma 1999,  R)
113
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
an excellent movie, I loved the ending.
114
La Bamba 1987,  PG-13)
115
Sixteen Candles 1984,  PG)
116
The Breakfast Club 1985,  R)
117
RoboCop 1987,  R)
118
Robocop 2 1990,  R)
119
Robocop 3 1992,  PG-13)
120
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
121
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
122
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
123
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
124
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
125
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
126
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
127
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
128
Jaws 1975,  PG)
129
Jaws 2 1978,  PG)
130
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
For some strange reason I like this movie too.........
131
Underworld 2003,  R)
132
Underworld: Evolution 2006,  R)
133
Femme Fatale 2002,  R)
134
Surf's Up 2007,  PG)
Surf's Up
I liked it more than "Happy feet".
135
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
136
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
137
Tank Girl 1995,  R)
138
Daredevil 2003,  PG-13)
139
Toy Story 1995,  G)
140
Toy Story 2 1999,  G)
141
Cars 2006,  G)
142
The Matrix 1999,  R)
143
The Matrix Reloaded 2003,  R)
144
The Matrix Revolutions 2003,  R)
145
The Animatrix 2003,  Unrated)
146
The Perfect Score 2004,  PG-13)
147
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
sick sick sick..... I loved it.
148
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
149
Reno 911!: Miami 2007,  R)
150
Hackers 1995,  PG-13)
151
Thank You For Smoking 2005,  R)
152
The Incredibles 2004,  PG)
153
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
I thought it was a very interesting story.
154
The Last Samurai 2003,  R)
155
Grind 2003,  PG-13)
Grind
It was off the hook, off the hook.
156
Walking Tall 2004,  PG-13)
157
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
158
Top Gun 1986,  PG)
159
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
160
Clerks II 2006,  R)
161
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
162
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
163
300 2007,  R)
300
awesome movie I highly recommend it.
164
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
165
Out Cold 2001,  PG-13)
166
Curious George 2006,  G)
167
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
168
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
169
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
170
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
"if you ain't first you're last"
171
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
172
50 First Dates 2004,  PG-13)
173
Hitch 2005,  PG-13)
174
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
175
Garden State 2004,  R)
Garden State
the ice skating gator was cool.
176
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
177
Shine 1996,  PG-13)
178
Les Miserables 1935,  Unrated)
179
Les Miserables 1998,  PG-13)
180
A Scanner Darkly 2006,  R)
181
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
182
Minority Report 2002,  PG-13)
183
Entrapment 1999,  PG-13)
184
The Rock 1996,  R)
185
Double Take 2001,  PG-13)
186
The Girl Next Door 2004,  R)
187
The Devil's Advocate 1997,  R)
188
Ghost World 2001,  R)
189
Superbad 2007,  R)
190
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I thought it was really really funny.
191
Glory 1989,  R)
192
Secret Window 2004,  PG-13)
193
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
I enjoyed it very much one of my new favorites.
194
The Batman vs Dracula: The Animated Movie 2005,  PG)
The Batman vs Dracula: The Animated Movie
I liked the part where the joker turns into a vampire.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments