My Favorite Movies


  1. spoof774
  2. erwin

Give list a short description

  spoof774's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
Hellboy 2004,  PG-13)
3
Sin City 2005,  R)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
X-Men 2000,  PG-13)
8
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
9
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
10
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
11
Full Metal Jacket 1987,  R)
12
Platoon 1986,  R)
13
Saving Private Ryan 1998,  R)
14
Top Gun 1986,  PG)
15
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
16
The Thin Red Line 1998,  R)
17
Flags of Our Fathers 2006,  R)
18
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
19
We Were Soldiers 2002,  R)
20
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
Reservoir Dogs 1992,  R)
25
Schindler's List 1993,  R)
26
A Bridge Too Far 1977,  R)
27
The Longest Day 1962,  G)
28
Enemy at the Gates 2001,  R)
29
Threesome 1994,  R)
30
Fight Club 1999,  R)
31
Snatch 2001,  R)
32
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
33
Get Shorty 1995,  R)
34
Be Cool 2005,  PG-13)
35
U-571 2000,  PG-13)
36
The Hunt for Red October 1990,  PG)
37
Crimson Tide 1995,  R)
38
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
39
Three Kings 1999,  R)
40
The Italian Job 2003,  PG-13)
41
The Last Samurai 2003,  R)
42
Stargate 1994,  PG-13)
43
The Fifth Element 1997,  PG-13)
44
War of the Worlds 2005,  PG-13)
45
Trainspotting 1996,  R)
46
Entrapment 1999,  PG-13)
47
The Game 1997,  R)
48
Heat 1995,  R)
49
Days of Thunder 1990,  PG-13)
50
Jurassic Park 1993,  PG-13)
51
The Heist 1988,  R)
52
The Score 2001,  R)
53
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
54
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
55
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
56
Mission Impossible 1996,  PG-13)
57
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
58
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
60
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
61
In the Line of Fire 1993,  R)
62
Hackers 1995,  PG-13)
63
Ronin 1998,  R)
64
Swordfish 2001,  R)
65
The Whole Nine Yards 2000,  R)
66
Twister 1996,  PG-13)
67
The Mummy 1999,  PG-13)
68
Metro 1997,  R)
69
Men in Black 1997,  PG-13)
70
Payback 1999,  R)
71
What Women Want 2000,  PG-13)
72
The Recruit 2003,  PG-13)
73
Mindhunters 2005,  R)
74
The Crow 1994,  R)
75
Jarhead 2005,  R)
76
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
77
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
78
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
79
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
80
Space Cowboys 2000,  PG-13)
81
Point Break 1991,  R)
82
Bad Boys 1995,  R)
83
Drop Zone 1994,  R)
84
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
85
The Shawshank Redemption 1994,  R)
86
The Silence of the Lambs 1991,  R)
87
Kiss The Girls 1997,  R)
88
The Bone Collector 1999,  R)
89
Seven (Se7en) 1995,  R)
90
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
91
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
92
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
93
American Beauty 1999,  R)
94
Hitch 2005,  PG-13)
95
Step Up 2006,  PG-13)
96
Monsters, Inc. 2001,  G)
97
Finding Nemo 2003,  G)
98
Cars 2006,  G)
99
The Incredibles 2004,  PG)
100
Speed 1994,  R)
101
The Breakfast Club 1985,  R)
102
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
103
Transformers 2007,  PG-13)
104
Face/Off 1997,  R)
105
300 2007,  R)
106
The Patriot 2000,  R)
107
Arlington Road 1999,  R)
108
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
109
Along Came a Spider 2001,  R)
110
Along Came Polly 2004,  PG-13)
111
Forrest Gump 1994,  PG-13)
112
The Terminal 2004,  PG-13)
113
Terminal Velocity 1994,  PG-13)
114
Castaway 1986,  R)
115
Underworld 2003,  R)
116
Pan's Labyrinth 2006,  R)
117
Labyrinth 1986,  PG)
118
Enemy of the State 1998,  R)
119
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
120
The Mask 1994,  PG-13)
121
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
122
Liar Liar 1997,  PG-13)
123
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
124
When Harry Met Sally 1989,  R)
125
French Kiss 1995,  PG-13)
126
The Birdcage 1996,  R)
127
Fantastic Four 2005,  PG-13)
128
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
129
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
130
Cliffhanger 1993,  R)
Cliffhanger
the only good stallone movie!
131
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) 1988,  R)
132
Desperado 1995,  R)
133
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
134
Traffic 2000,  R)
135
Shooter 2007,  R)
136
The Sweetest Thing 2002,  R)
137
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Briliant, Epecially when you watch it the first time!
138
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
139
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
140
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments