My Favorite Movies


  splattepunk's Rating My Rating
1
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
I can't think of a more beautifully done vampire movie than The Hunger. The music is beautiful, the directing is wonderful, even the actors are eye candy. Although it's not a typical vampire movie it does have wonderfully original elements to it.
2
Repulsion 1965,  Unrated)
Repulsion
A woman's descent into madness. Watch for the parallel between her sanity and the rabbit.
3
The Company of Wolves 1984,  R)
4
Tale Of A Vampire 1992,  R)
Tale Of A Vampire
If you're looking for a typical blood and gore vampire movie then you better look elsewhere. This movie is moody and at times a bit slow but for the most part intriguing. Julian Sands does a wonderful job of portraying the lonely vampire. This movie is dark and atmospheric and quite enjoyable if you give it a chance. I give the warning once again that if you're looking for an action vampire movie then stay away from this little gem because it's more of a character study than anything else.
5
Hard Candy 2005,  R)
6
The Bride With White Hair 1993,  Unrated)
7
Blade Runner 1982,  R)
8
Fright Night 1985,  R)
9
Return of the Living Dead 3 1993,  R)
10
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
11
Near Dark 1987,  R)
12
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
I have one word or rather name.. Kiriyama. If you have no desire to see this film for the plot then watch it just for that character who is portrayed beautifully by Masanobu Ando.
13
Donnie Darko 2001,  R)
14
Oldboy 2004,  R)
15
Blind Beast (Môjû) 1969,  Unrated)
16
Fright Night Part 2 1988,  R)
17
Paperhouse 1989,  PG-13)
18
976-Evil 1989,  R)
19
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Okay so I'm a twisted individual .. but I thought this was one hell of a sexy movie. Clive Barker is a god!
20
Sid & Nancy 1986,  R)
21
Fade to Black 1980,  R)
22
Red Shoe Diaries - The Movie 1992,  R)
23
The Red Shoes 1948,  R)
24
Switchblade Sisters 1975,  R)
25
Secretary 2002,  R)
26
Tuff Turf 1985,  R)
27
New Kids 1985,  R)
28
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
29
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
30
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
31
Blue Velvet 1986,  R)
32
Mulholland Drive 2001,  R)
33
Wild At Heart 1990,  R)
34
Eraserhead 1977,  R)
35
Heathers 1988,  R)
Heathers
This movie is Black Comedy at it's finest. If you're on the fence about watching this film then I give you two words to convince you.. Christian Slater. Enjoy!
36
The Lover (L'amant) 1992,  R)
37
Rabbits 2002,  Unrated)
Rabbits
All I can say is watch and draw your own conclusions. and if you want email me with them.
38
Labyrinth 1986,  PG)
39
Legend 1986,  PG)
40
Carnival of Souls 1962,  R)
41
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
42
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
43
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
44
Vampire Journals 1997,  R)
45
Subspecies 1991,  R)
46
Bai fa mo nu zhuan II (The Bride with White Hair 2)(Jiang-Hu: Between Love and Glory 2) 1993,  R)
47
Fallen Angels 1995,  Unrated)
48
Mad Max 1979,  R)
49
Dawn of the Dead 1978,  R)
50
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
I have got to say that I love Takashi Miike! After David Lynch he is my favorite director. This movie is perfect genius. It starts out as a sweet love story and continues like that through most of the movie.. then when you least expect it you step out into the road and get hit with a bus that is the ending. If I'm allowed to make one request it would be please please do not look away you will miss some of the best screen time a film has ever had.
51
Night of the Demons 1988,  R)
52
Night of the Demons II 1994,  R)
53
The Collector (The Butterfly Collector) 1965,  Unrated)
54
Lady Beware 1987,  R)
55
Twisted (Twisted: A Step Beyond Insanity) 1986,  R)
56
Romeo Is Bleeding 1994,  R)
57
Léon (The Professional) 1994,  R)
58
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
59
Heart of Midnight 1989,  R)
Heart of Midnight
This is not a comfortable movie to watch but I enjoyed it very much. The colors are wonderful, the sets are intense, and the acting is pretty good. This movie is bizarre to say the very least but that can be a wonderful thing. This movie won't be to everyone's liking but for those of you who lean towards "different" films then you'll probably enjoy it.
60
Fulltime Killer 2001,  R)
61
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
62
Supergirl 1984,  PG)
63
Once Bitten 1985,  PG-13)
64
Knights 1993,  R)
65
Angel Heart 1987,  R)
66
Zandalee 1991,  R)
67
Candyman 1992,  R)
68
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
69
Moonlight Whispers 1999,  R)
70
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
Do not watch a preview for this film. I recommend that you go into the viewing of this film with no knowledge about it.. because it will hit you like a train and it's a wonderful experience to be so shocked and having not expected it.
71
Vamp 1986,  R)
72
Waxwork 1988,  R)
73
Quills 2000,  R)
74
Justine (Cruel Passion) 1987,  Unrated)
75
Graveyard Shift (Central Park Drifter) 1987,  R)
76
Midnight Kiss 1993,  R)
77
Children of the Night 1992,  R)
78
An American Werewolf in London 1981,  R)
79
Big Bad Wolf 2007,  R)
80
Skinwalkers 2007,  PG-13)
81
The Neverending Story 1984,  PG)
82
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
83
The Doom Generation 1995,  R)
84
Liquid Sky 1982,  R)
85
Logan's Run 1976,  PG)
86
Return to Oz 1985,  PG)
87
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
88
Boxing Helena 1993,  R)
89
Two Moon Junction 1988,  R)
90
Wild Orchid 1990,  R)
91
Wild Orchid 2: Two Shades of Blue 1992,  R)
92
Alice in Wonderland 1951,  G)
93
Sleepwalkers 1992,  R)
94
Sliver 1993,  R)
95
Scissors 1991,  R)
96
Nightbreed 1990,  R)
97
Meridian: Kiss of the Beast 1990,  R)
98
Snow Queen 2002,  Unrated)
99
True Romance 1993,  R)
100
In My Skin (Dans ma peau) 2002,  Unrated)
In My Skin (Dans ma peau)
I have two words - self cannibalization
101
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera) 1998,  R)
102
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) 1996,  Unrated)
103
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
104
Tombstone 1993,  R)
105
The Evil Dead 1981,  R)
106
Evil Dead 2 1987,  R)
107
Army of Darkness 1993,  R)
108
The Last Unicorn 1982,  G)
109
Cyborg 1989,  R)
110
American Cyborg: Steel Warrior 1994,  R)
111
Flash Gordon 1980,  PG)
112
Little Monsters 1989,  PG)
113
The Princess Bride 1987,  PG)
114
Kalifornia 1993,  R)
115
Blindfold: Acts of Obsession 1994,  R)
116
Hatchet 2006,  R)
117
Spiral 2007,  PG-13)
118
Psycho 1960,  R)
119
The Pit and the Pendulum 1991,  R)
120
Castle Freak 1995,  R)
121
Dolls 1987,  R)
122
The Lair of the White Worm 1988,  R)
123
Funny Games 2007,  R)
Funny Games
Have you ever gone to see a movie and while watching it you realize you don't want it to end? That's how I felt while viewing Funny Games. It was a wonderfully disturbing piece of cinema. The acting was better than I'd expected. Michael Pitt does a seriously wonderful job of being creepy in a subtle way.

Some people complain that there isn't enough development of the characters in this film .. but I don't think that takes away from it at all. In fact the less we know about them the creepier it makes the film.

As I left the theatre several people were asking themselves why? Why did they do what they did? If these questions had been answered I would have been very disappointed. It would have stolen something from the film.. something which makes this film stand out from all the other horror movies.

If it's gore you want then this isn't the film for you. If you want psychological terror and sadism at it's finest then take your time to watch this movie. I think you'll be pleased.
124
Better Off Dead 1985,  PG)
125
Event Horizon 1997,  R)
126
In the Mouth of Madness 1994,  R)
127
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
This is one of the most beautiful films I've seen. The sets, costumes, make up.. everything are just perfect. The music was good, the acting was good, and the story was good. The only complaint I have about this film is that there wasn't enough gore.

If you're looking for a visually stunning horror film, then look no further. This is the gem for you.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments