My Favorite Movies


  Spiky216's Rating My Rating
1
1408 2007,  PG-13)
2
Babel 2006,  R)
3
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
4
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
5
I, Robot 2004,  PG-13)
6
The Game 1997,  R)
7
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
8
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
11
Braveheart 1995,  R)
12
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
13
Face/Off 1997,  R)
14
Hitch 2005,  PG-13)
15
Home Alone 1990,  PG)
16
Jurassic Park 1993,  PG-13)
17
Men in Black 1997,  PG-13)
18
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
The Most Romantic American Movie I have ever seen in my life
19
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
All Of them Were Perfect
20
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
They made it perfect again
21
Saw II 2005,  R)
Saw II
The Movie is full of blood, better than the previous part, the diretor (Dareen Bausman) make it great connecting (Saw II) with (Saw), and your brain will work all the movie
22
The Interpreter 2005,  PG-13)
The Interpreter
Nicol Kidman is always fantastic, and the movir contains alot of suspense to keep you interested.
23
The Matrix 1999,  R)
24
The Shawshank Redemption 1994,  R)
25
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
26
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
The Best Cartoon Movie I have ever seen
27
White Chicks 2004,  PG-13)
28
Wild Things 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments