Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. spenderboy
  2. Jason

I like a little it of everything to be honest. I'm a huge fan of classic movies, especially musicals.

  spenderboy's Rating My Rating
1
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
Have I mentioned that I LOVE this movie?!!! Well, I do. And I want it!!!
2
The Greatest Game Ever Played 2005,  PG)
The Greatest Game Ever Played
I saw the sneak preview for this one and I LOVED it! I highly recommend seeing this film.
3
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
4
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This is a new favourite for me. The Easter Bunny delivered it to me yesterday. Hooray for Easter Baskets!!
5
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
A Ewan made classic. I've never been a huge fan of Renee, however, her performance as Barbara Novak opened me back up and I quite enjoyed her performance in Chicago as well. I love, love, LOVE the music video at the end of the movie while the credits are rolling. Man, I wanna be like Catcher. I love this whole movie. Everything about it. The fashion. The humour. The music. The social meanderings. The production design. I want Barbara's apartment. And David Hyde Pierce was WOW!!! I quote his line, "Funnnn. You like, funnn." quite frequently.
6
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
7
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
A classic & one of my all time favourites.
8
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
*Sighs* Timeless... I've always dreamed of meeting or being Peter Pan. Flying 'n' such. That would be awesome!
9
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
10
Top Hat 1935,  Unrated)
11
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
12
An American in Paris 1951,  G)
13
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
Anchors Aweigh
One of my all-time favourites. I've watched this movie time & time again since I was young. I used to borrow it from my grandma whenever I could.
14
Royal Wedding 1951,  PG)
15
Swing Time 1936,  Unrated)
16
Trainspotting 1996,  R)
17
Love Actually 2003,  R)
18
Singin' in the Rain 1952,  G)
19
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
20
Dead Poets Society 1989,  PG)
21
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
22
Cars 2006,  G)
Cars
I SUPER-LOVE this movie!!!!
23
Bright Young Things 2003,  R)
Bright Young Things
One of my all-time favourites!! YUMMY!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments