My Favorite Movies


  1. spedazzling
  2. eunice

i am a chick and these are my flicks ^_^

about 110 or so titles shy of my current collection. the others are tv series, anime, hong kong films, and other special gems that this application doesn't recognize

  spedazzling's Rating My Rating
1
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
2
1408 2007,  PG-13)
3
15 Minutes 2001,  R)
4
18 Fingers of Death 2006,  PG-13)
5
1941 1979,  PG)
6
200 Cigarettes 1999,  R)
7
2046 2004,  R)
8
3 dev adam (3 Mighty Men) 1972,  Unrated)
9
8 Man After 1993,  Unrated)
10
8MM 1999,  R)
11
A Clockwork Orange 1971,  R)
12
A Day at the Races 1937,  Unrated)
13
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
14
A Fish Called Wanda 1988,  R)
15
A Man Apart 2006,  R)
16
A Man Called Hero (Zhong hua ying xiong) 1999,  R)
17
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
18
Tian ruo you qing II: Zhi tian chang di jiu (A Moment of Romance II) 1992,  Unrated)
19
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
20
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
21
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
22
A Perfect World 1993,  PG-13)
23
A Scanner Darkly 2006,  R)
24
A Simple Plan 1998,  R)
25
A True Mob Story 1998,  Unrated)
26
A View to a Kill 1985,  PG)
27
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
28
Fu Zi (After This Our Exile) 2006,  Unrated)
29
Akira 1988,  R)
30
Aladdin 1992,  G)
31
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
32
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
33
Alice in Wonderland 1951,  G)
34
All About Eve 1950,  PG)
35
American Beauty 1999,  R)
36
American Gangster 2007,  R)
37
American History X 1998,  R)
38
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
39
Siu chan chan (And I Hate You So) 2000,  Unrated)
40
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
41
Animal Crackers 1930,  G)
42
Anna Karenina 1948,  Unrated)
43
Apollo 13 1995,  PG)
44
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
45
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
46
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
47
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
48
Balls of Fury 2007,  PG-13)
49
Baraka 1993,  Unrated)
50
Barbarella 1968,  PG)
51
Barbershop 2002,  PG-13)
52
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
53
Beat 1997,  Unrated)
54
Bedazzled 2000,  PG-13)
55
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
56
Berserk 2002,  Unrated)
57
Best in Show 2000,  PG-13)
58
Better Luck Tomorrow 2002,  R)
59
Better Off Dead 1985,  PG)
60
Better Than Chocolate 1999,  R)
61
Betty Page: Pin Up Queen 1998,  Unrated)
62
Teaserama 1955,  Unrated)
63
Varietease 1954,  Unrated)
64
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
65
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
66
Black Belt Jones 1974,  R)
67
Black Samurai (The Freeze Bomb) (Black Terminator) 1977,  R)
68
Blade 1998,  R)
69
Blade II 2002,  R)
70
Blade: Trinity 2004,  R)
71
Blankman 1994,  PG-13)
72
Blazing Saddles 1974,  R)
73
Bleach (TV SHOW) 2004,  Unrated)
74
Blood Diamond 2006,  R)
75
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
76
Brazil 1985,  R)
77
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
78
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
79
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
80
Brewster's Millions 1985,  PG)
81
Brick 2006,  R)
82
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
83
Bright Eyes 1934,  PG)
84
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
85
Burn After Reading 2008,  R)
86
Bus Stop 1956,  Unrated)
87
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
88
CJ7 2008,  G)
89
Caddyshack 1980,  R)
90
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
91
Casablanca 1942,  PG)
92
Cat and Mouse (Liu sue oi seung mau) 2003,  Unrated)
93
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
94
Cecil B. Demented 2000,  R)
95
Charlie Wilson's War 2007,  R)
96
Chasing Amy 1997,  R)
97
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
98
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
99
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
100
Up in Smoke 1978,  R)
101
Leui ting jin ging (China Strike Force) 2000,  R)
102
Chronos 1987,  Unrated)
103
Chungking Express 1994,  PG-13)
104
Cirque du Soleil: Alegria 1998,  PG)
105
Cirque Du Soleil: Corteo 2008,  Unrated)
106
Cirque du Soleil: Dralion 2001,  Unrated)
107
Cirque du Soleil: Journey of Man 2000,  G)
108
Cirque du Soleil - La Nouba 2003,  Unrated)
109
Cirque du Soleil: Varekai 2003,  Unrated)
110
Clerks 1994,  R)
111
Clerks II 2006,  R)
112
Club Dread 2004,  R)
113
Coffy 1973,  R)
114
Comic Book Villains 2002,  R)
115
Conspiracy Theory 1997,  R)
116
Constantine 2005,  R)
117
Crimewave 1985,  PG-13)
118
Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse (Crimson Rivers 2: Angels of the Apocalypse) 2004,  R)
119
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
120
Curly Top 1935,  G)
121
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
122
Cyrano De Bergerac 1950,  Unrated)
123
Dark Passage 1947,  Unrated)
124
Dark Victory 1939,  Unrated)
125
Darkside Blues 1994,  Unrated)
126
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
127
Dazed and Confused 1993,  R)
128
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
129
Dead Presidents 1995,  R)
130
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
131
Death Sentence 2007,  R)
132
Death to Smoochy 2002,  R)
133
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
134
Déjà Vu 2006,  PG-13)
135
Delicatessen 1991,  R)
136
Demon City Shinjuku 1993,  PG-13)
137
Danger: Diabolik 1968,  PG-13)
138
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
139
Dimples 1936,  PG)
140
Dirty Ho (Lan tou He) 1979,  R)
141
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
142
San cha kou (Divergence) 2005,  R)
143
Don't Bother to Knock 1952,  Unrated)
144
Donnie Darko 2001,  R)
145
Doom 2005,  R)
146
Dr. No 1962,  PG)
147
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
148
Dragonwyck 1946,  Unrated)
149
Duck Soup 1933,  Unrated)
150
Dumplings (Gaau ji) 2004,  Unrated)
151
Eagle vs. Shark 2007,  R)
152
Earth 1998,  Unrated)
153
East of Eden 1955,  PG)
154
Eastern Promises 2007,  R)
155
Eddie Izzard - Definite Article 1996,  Unrated)
156
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
157
Eddie Izzard - Glorious 1997,  Unrated)
158
Eddie Izzard - Unrepeatable 1994,  Unrated)
159
Eddie Izzard: Sexie 2003,  Unrated)
160
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
161
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
162
Empire Records 1995,  PG-13)
163
Empire of the Wolves 2005,  R)
164
Enter the Dragon 1973,  R)
165
Equilibrium 2002,  R)
166
Eraserhead 1977,  R)
167
Erik The Viking 1989,  PG-13)
168
Event Horizon 1997,  R)
169
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
170
Explorers 1985,  PG)
171
Nova: The Elegant Universe 2003,  Unrated)
172
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
173
Fallen 1998,  R)
174
Fallen Angels 1995,  Unrated)
175
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
176
Fanboys 2007,  PG-13)
177
Fantasia 1940,  G)
178
Fantasia 2000 1999,  G)
179
Fido 2006,  R)
180
Field of Dreams 1989,  PG)
181
Fight Club 1999,  R)
182
Fire 1996,  PG-13)
183
Firestarter 1984,  R)
184
Hokuto no ken (Fist of the North Star) 1986,  Unrated)
185
Fists and Guts 1980,  Unrated)
186
5 Children and It 2004,  Unrated)
187
Five Deadly Venoms 1978,  R)
188
Flatliners 1990,  R)
189
Fletch 1985,  PG)
190
Flightplan 2005,  PG-13)
191
For Bad Boys Only 2000,  Unrated)
192
For Your Consideration 2006,  PG-13)
193
For Your Eyes Only 1981,  PG)
194
Forbidden Zone 2012,  R)
195
Forrest Gump 1994,  PG-13)
196
Fresh 1994,  R)
197
Friday 1995,  R)
198
From Russia With Love 1963,  PG)
199
Lie huo zhan che (Full Throttle) 1996,  Unrated)
200
Fulltime Killer 2001,  R)
201
Chao ji xue xiao ba wang (Future Cops) 1993,  Unrated)
202
Galaxy Quest 1999,  PG)
203
Gamera: Guardian of the Universe 1995,  Unrated)
204
Gamera 2: Assault of the Legion (Gamera 2: Region shurai) 1996,  Unrated)
205
Gamera 3: Revenge of Iris 1999,  Unrated)
206
Gaslight 1944,  Unrated)
207
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
208
Get Smart 2008,  PG-13)
209
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
210
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
211
Ghost in the Shell 1996,  R)
212
Gidget 1959,  Unrated)
213
Girlfight 2000,  R)
214
Sik san (God of Cookery) 1997,  Unrated)
215
Godzilla Vs Gigan 1972 1977,  PG)
216
Godzilla vs. the Sea Monster 1966,  PG)
217
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) 1964,  G)
218
Goldfinger 1964,  PG)
219
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
220
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
221
GoodFellas 1990,  R)
222
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
223
Grand Hotel 1932,  Unrated)
224
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
225
Gremlins 1984,  PG)
226
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
227
Groundhog Day 1993,  PG)
228
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
229
Hackers 1995,  PG-13)
230
Half Baked 1998,  R)
231
Halloween 1978,  R)
232
Hancock 2008,  PG-13)
233
Happiness 1998,  NC-17)
234
Happy Feet 2006,  PG)
235
Hard Candy 2005,  R)
236
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
237
Harlem Nights 1989,  R)
238
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
239
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
240
Hart's War 2002,  R)
241
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
242
Chung on chi ma gun (Ambush) (Heat Team) (Hit Team 2) 2004,  Unrated)
243
Heathers 1988,  R)
244
Heidi 1937,  G)
245
Hell Comes to Frogtown 1988,  R)
246
Hellraiser 1987,  R)
247
Hero 2002,  PG-13)
248
Highlander 1986,  R)
249
Hide and Seek 2005,  R)
250
Histoire D'O (The Story of O) 1975,  NC-17)
251
History of the World -- Part I 1981,  R)
252
Hitman 2007,  R)
253
Hollywood Shuffle 1987,  R)
254
Home for the Holidays 1995,  PG-13)
255
Hoodwinked 2006,  PG)
256
Hot Fuzz 2006,  R)
257
Horse Feathers 1932,  Unrated)
258
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
259
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
260
Housesitter 1992,  PG)
261
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
262
Hush...Hush, Sweet Charlotte 1964,  Unrated)
263
Hustle & Flow 2004,  R)
264
I Am Legend 2007,  PG-13)
265
I Was a Zombie for the F.B.I. 1982,  Unrated)
266
I Married a Witch 1942,  PG)
267
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
268
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
269
Identity 2003,  R)
270
Immortel (ad vitam) (Immortal) 2004,  R)
271
In Bruges 2008,  R)
272
In a Lonely Place 1950,  Unrated)
273
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
274
Independence Day 1996,  PG-13)
275
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
276
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
277
Inside Man 2006,  R)
278
Iron Man 2008,  PG-13)
279
Iron Monkey 1993,  PG-13)
280
Stephen King's It 1990,  Unrated)
281
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
282
Jesus Christ Vampire Hunter 2001,  R)
283
Jezebel 1938,  Unrated)
284
Joe Dirt 2001,  PG-13)
285
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
286
Juno 2007,  PG-13)
287
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
288
Key Largo 1948,  Unrated)
289
Kickin' It Old Skool 2007,  PG-13)
290
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
291
The King of Comedy (Hei kek ji wong) 1999,  Unrated)
292
Knockaround Guys 2001,  R)
293
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance 1982,  Unrated)
294
Kung Fu Hustle 2004,  R)
295
L.A. Confidential 1997,  R)
296
Ladyhawke 1985,  PG-13)
297
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
298
Laura 1944,  Unrated)
299
Leaving Las Vegas 1995,  R)
300
Wu yi tan zhang Lei Luo zhuan (Lee Rock) 1991,  Unrated)
301
Siu hap Cho Lau Heung (Legend of the Liquid Sword) 1993,  Unrated)
302
Let the Right One In 2008,  R)
303
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
304
Lifeboat 1944,  Unrated)
305
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
306
Little Miss Sunshine 2006,  R)
307
Little Miss Broadway 1938,  PG)
308
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992,  G)
309
Live and Let Die 1973,  PG)
310
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
311
Lolita 1962,  Unrated)
312
Lord of War 2005,  R)
313
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
314
Lust, Caution 2007,  NC-17)
315
Léon (The Professional) 1994,  R)
316
Mallrats 1995,  R)
317
Mansfield Park 1998,  PG-13)
318
Manufacturing Consent - Noam Chomsky and the Media 1993,  Unrated)
319
March of the Penguins 2005,  G)
320
Marnie 1964,  PG)
321
Martian Child 2007,  PG)
322
Mary Poppins 1964,  G)
323
Shaolin Master Killer 1978,  Unrated)
324
Maverick 1994,  PG)
325
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
326
Memento 2000,  R)
327
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
328
Menace II Society 1993,  R)
329
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
330
Mindhunters 2005,  R)
331
Miracle at St. Anna 2008,  R)
332
Misery 1990,  R)
333
Miss Potter 2006,  PG)
334
Monkey Business 1931,  Unrated)
335
Monsoon Wedding 2002,  R)
336
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
337
Mr. Brooks 2007,  R)
338
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
339
My Own Private Idaho 1991,  R)
340
Natural Born Killers 1994,  R)
341
The Neverending Story 1984,  PG)
342
Neverwas 2005,  PG-13)
343
Niagara 1953,  Unrated)
344
Nattevagten (Nightwatch) 1994,  R)
345
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
346
Noam Chomsky - Rebel Without a Pause 2003,  Unrated)
347
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
348
North by Northwest 1959,  Unrated)
349
Northanger Abbey 2007,  Unrated)
350
Margaret Cho - Notorious C.H.O. 2002,  Unrated)
351
Now and Then 1995,  PG-13)
352
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
353
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
354
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
355
Octopussy 1983,  PG)
356
Office Space 1999,  R)
357
Oldboy 2004,  R)
358
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
359
One Hour Photo 2002,  R)
360
Pan's Labyrinth 2006,  R)
361
Pa-la Pa-la ying ji fa (Para Para Sakura) 2001,  Unrated)
362
Payback 1999,  R)
363
Perfect Blue 1997,  R)
364
Persuasion 2007,  Unrated)
365
Pet Shop of Horrors 1999,  Unrated)
366
Peter Pan 1953,  G)
367
Phantasm 1979,  R)
368
Pi 1998,  R)
369
Pippi Långstrump (Pippi Longstocking) 1969,  G)
370
Pitch Black 2000,  R)
371
Poetic Justice 1993,  R)
372
Point Break 1991,  R)
373
Premonition 2007,  PG-13)
374
Primal Fear 1996,  R)
375
Primer 2003,  PG-13)
376
Project A-Ko 1986,  Unrated)
377
Project A-ko: Uncivil Wars 1986,  Unrated)
378
Moon to (Protégé) 2007,  R)
379
Psycho 1960,  R)
380
Purple Rain 1984,  R)
381
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
382
Queen of the Damned 2002,  R)
383
Quick Change 1990,  R)
384
Rear Window 1954,  PG)
385
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
386
Red Dragon 2002,  R)
387
Reefer Madness (Tell Your Children) (Doped Youth) 1936,  PG)
388
Religulous 2008,  R)
389
Requiem for a Dream 2000,  R)
390
Reservoir Dogs 1992,  R)
391
Road to Morocco 1942,  Unrated)
392
Roaring Wheels 2000,  Unrated)
393
Robin Hood 1973,  G)
394
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
395
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
396
Roman Holiday 1953,  Unrated)
397
Rope 1948,  PG)
398
Rosencrantz and Guildenstern Are Undead 2010,  Unrated)
399
Rounders 1998,  R)
400
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
401
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
402
Runaway Jury 2003,  PG-13)
403
Am zin (Running Out of Time) (Hidden War) 1999,  Unrated)
404
Russell Brand: Doing Life - Live 2007,  Unrated)
405
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) 2003,  Unrated)
406
Santo contra el doctor Muerte 1967,  Unrated)
407
Samson Versus the Vampire Women (Santo vs. las mujeres vampiro) 1962,  Unrated)
408
Saturday Night Live: The Best of Eddie Murphy 1998,  Unrated)
409
Saturday Night Live: The Best of John Belushi 2000,  Unrated)
410
Saved! 2003,  PG-13)
411
Saw 2004,  R)
412
Gauyat sandiu haplui (Saviour of the Soul) (Terrible Angel) 1991,  Unrated)
413
Scream 1996,  R)
414
Seven (Se7en) 1995,  R)
415
Secondhand Lions 2003,  PG)
416
Sense and Sensibility 1995,  PG)
417
Shaolin and Wu Tang 1981,  Unrated)
418
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
419
Shaun of the Dead 2004,  R)
420
She Done Him Wrong 1933,  Unrated)
421
Showtime 2002,  PG-13)
422
Shrek 2001,  PG)
423
Shrek 2 2004,  PG)
424
Shrek the Third 2007,  PG)
425
Sicko 2007,  PG-13)
426
Fei ying (Silver Hawk) 2004,  PG-13)
427
Sin City 2005,  R)
428
Sleepers 1996,  R)
429
Sleeping Beauty 1959,  G)
430
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
431
Slumdog Millionaire 2008,  R)
432
Smiley Face 2007,  R)
433
Snatch 2001,  R)
434
Sneakers 1992,  PG-13)
435
So Close 2003,  R)
436
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
437
Stand by Me 1986,  R)
438
Stardust 2007,  PG-13)
439
Stargate 1994,  PG-13)
440
Spellbound 1945,  Unrated)
441
Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive 2010,  Unrated)
442
Strange Days 1995,  R)
443
Strays 1997,  R)
444
Street Kings 2008,  R)
445
Sugar & Spice 2001,  PG-13)
446
Suicide Club 2002,  R)
447
Suicide Kings 1997,  R)
448
Suburbia 1983,  R)
449
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
450
Superfly 1972,  R)
451
Super Troopers 2002,  R)
452
Superbad 2007,  R)
453
Superhero Movie 2008,  PG-13)
454
Surf's Up 2007,  PG)
455
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
456
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
457
Synecdoche, New York 2008,  R)
458
Syriana 2005,  R)
459
Taken 2008,  PG-13)
460
Talk to Me 2007,  R)
461
Tank Girl 1995,  R)
462
That's The Way I Like It 1998,  PG-13)
463
The Abyss 1989,  PG-13)
464
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
465
The Animatrix 2003,  Unrated)
466
The Aristocats 1970,  G)
467
The Asphalt Jungle 1950,  Unrated)
468
The Bank Job 2008,  R)
469
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
470
The Big Lebowski 1998,  R)
471
The Big Sleep 1946,  PG)
472
The Birds 1963,  PG-13)
473
The Black Cauldron 1985,  PG)
474
The Blues Brothers 1980,  R)
475
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
476
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
477
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
478
The Brave One 2007,  R)
479
The Cell 2000,  R)
480
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
481
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
482
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
483
The Cocoanuts 1929,  Unrated)
484
Color of Pomegranates (Sayat Nova ) 1969,  Unrated)
485
The Company of Wolves 1984,  R)
486
Du xia 1999 (The Conman) 1998,  Unrated)
487
The Court Jester 1956,  Unrated)
488
The Craft 1996,  R)
489
The Crow 1994,  R)
490
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
491
The Dark Backward (The Man with Three Arms) 1991,  R)
492
The Dark Knight 2008,  PG-13)
493
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
494
C+ jing taam (The Detective) 2007,  PG)
495
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
496
The Doom Generation 1995,  R)
497
The Duel (Kuet chin chi gam ji din) 2000,  Unrated)
498
The Endless Summer 1966,  G)
499
The Fall 2006,  R)
500
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
501
The Fifth Element 1997,  PG-13)
502
The Fox and the Hound 1981,  G)
503
The Full Monty 1997,  R)
504
The Game 1997,  R)
505
The Godfather 1972,  R)
506
The Good Son 1993,  R)
507
The Great Escape 1963,  Unrated)
508
The House of Yes 1997,  R)
509
The Illusionist 2006,  PG-13)
510
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
511
The Italian Job 2003,  PG-13)
512
The Jackal 1997,  R)
513
The Jerk 1979,  R)
514
The Joy Luck Club 1993,  R)
515
The Jungle Book 1967,  G)
516
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
517
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
518
The Kite Runner 2007,  PG-13)
519
The Last Unicorn 1982,  G)
520
The Life of David Gale 2003,  R)
521
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
522
The Lookout 2007,  R)
523
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
524
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
525
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
526
The Lost Boys 1987,  R)
527
The Lost Weekend 1945,  Unrated)
528
The Magnificent Seven 1960,  R)
529
The Maltese Falcon 1941,  PG)
530
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
531
The Man in the Gray Flannel Suit 1956,  Unrated)
532
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
533
The Matrix 1999,  R)
534
The Matrix Reloaded 2003,  R)
535
The Matrix Revolutions 2003,  R)
536
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
537
The Mist 2007,  R)
538
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
539
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
540
The Muppet Movie 1979,  G)
541
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
542
Wai shut lee ji laam huet yan (The Wesley's Mysterious File) 2002,  Unrated)
543
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
544
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
545
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
546
The Nines 2006,  R)
547
The Ninth Gate 1999,  R)
548
The Number 23 2007,  R)
549
The Nutcracker 1977,  PG)
550
The Order 2002,  R)
551
The Omen 1976,  R)
552
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
553
The Phantom Tollbooth 1969,  G)
554
Power of Nightmares: The Rise of the Politics of Fear 2004,  Unrated)
555
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000,  R)
556
The Prince and the Showgirl 1957,  Unrated)
557
The Quick and the Dead 1995,  R)
558
The Quiet Family 1998,  Unrated)
559
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
560
The Rescuers 1977,  G)
561
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
562
The Salton Sea 2002,  R)
563
The Scorpion King 2002,  PG-13)
564
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
565
The Shawshank Redemption 1994,  R)
566
The Shining 1980,  R)
567
The Silence of the Lambs 1991,  R)
568
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
569
The Specials 2000,  R)
570
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
571
The Stepford Wives 1975,  PG)
572
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) 2000,  PG-13)
573
The Sword in the Stone 1963,  G)
574
The Third Man 1949,  Unrated)
575
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
576
The Thomas Crown Affair 1968,  R)
577
The Trouble With Harry 1955,  PG)
578
The Tuskegee Airmen 1995,  PG-13)
579
The United States of Leland 2002,  R)
580
The Untouchables 1987,  R)
581
The Usual Suspects 1995,  R)
582
The Virgin Suicides 1999,  R)
583
The Way of the Gun 2000,  R)
584
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
585
Thelma & Louise 1991,  R)
586
They Call Me Bruce? 1982,  PG)
587
They Live 1988,  R)
588
This Film is Not Yet Rated 2005,  NC-17)
589
This Is Spinal Tap 1984,  R)
590
Three Amigos! 1986,  PG)
591
Yau doh lung fu bong (Throw Down) 2004,  Unrated)
592
Thunderball 1965,  PG)
593
Thunderbirds Are Go 1966,  Unrated)
594
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
595
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
596
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
597
Dong jing gong lüe (Tokyo Raiders) 2000,  PG-13)
598
Top Secret! 1984,  PG)
599
Topaz 1969,  PG)
600
Totally F***ed Up 1993,  Unrated)
601
Ying hung ho hon (Tragic Hero) 1987,  Unrated)
602
Trainspotting 1996,  R)
603
Traitor 2008,  PG-13)
604
Transamerica 2005,  R)
605
Transsiberian 2008,  R)
606
Dünyayi kurtaran adam (The Man Who Saves the World) (Turkish Star Wars) 1982,  Unrated)
607
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
608
Twilight 2008,  PG-13)
609
Twister 1996,  PG-13)
610
U-571 2000,  PG-13)
611
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
612
Undercover Brother 2002,  PG-13)
613
Underworld 2003,  R)
614
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
615
Underworld: Evolution 2006,  R)
616
V for Vendetta 2006,  R)
617
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
618
Vantage Point 2008,  PG-13)
619
Varsity Blues 1999,  R)
620
The Venus Wars 1989,  PG-13)
621
Vertigo 1958,  PG)
622
Waiting for Guffman 1997,  R)
623
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007,  R)
624
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
625
Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' 2008,  G)
626
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
627
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
628
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1992,  Unrated)
629
War, Inc. 2008,  R)
630
The Warrior from Shaolin 1984,  Unrated)
631
Warriors of Heaven and Earth (Tian di ying xiong) 2003,  R)
632
Wasabi 2001,  R)
633
Water 2005,  PG-13)
634
Wayne's World 1992,  PG-13)
635
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
636
We're Not Married 1952,  Unrated)
637
Ni na bian ji dian (What Time Is It Over There?) 2001,  Unrated)
638
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
639
White Oleander 2002,  PG-13)
640
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
641
With Honors 1994,  PG-13)
642
Wolf Creek 2004,  R)
643
Wrath of the Ninja: The Yotoden Movie 1989,  Unrated)
644
XXX 2002,  PG-13)
645
Yellowbeard 1983,  PG)
646
You Only Live Twice 1967,  PG)
647
Young Einstein 1989,  PG)
648
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
649
Zardoz 1974,  R)
650
Zombi 2 1979,  R)
651
Zombie vs. Ninja (Zodiac America: The Super Master)(Zombie Revival: Ninja Master)(Zombie Rivals) 1987,  Unrated)
652
Vamp 1986,  R)
653
Battle Angel (Gunnm) 1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments