My Favorite Movies


  spazzcathy's Rating My Rating
1
Underworld 2003,  R)
Underworld
Love this movie
2
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
cool movie
3
Underworld: Evolution 2006,  R)
4
The Crow 1994,  R)
5
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
great movie
6
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
one of my favorite movies of all time
7
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
8
Scarface 1983,  R)
Scarface
say hello to my little friend!
9
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
loved it but love all his movies!!!
10
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
one of my favorite movies it has alot of my favorite actors in it! all at once!
11
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
fear dot com (FeardotCom)
very good scarey type
12
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
ooooh good movie
13
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
very funny guy
14
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
15
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
16
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
great movie
17
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
really liked this one
18
There's Something About Mary 1998,  R)
19
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
20
The Notebook 2004,  PG-13)
21
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
22
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
23
The Mexican 2001,  R)
The Mexican
good movie!!
24
Bio-Dome 1996,  PG-13)
Bio-Dome
very funny!!!!!!!!!!!!!!
25
Bulletproof 1996,  R)
Bulletproof
good flick
26
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
great movie!!!!!
27
Ancient Evil 2: Guardian of the Underworld (Anubis: Rising) 2005,  R)
28
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Johnny depp is cute in this one!
29
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
good sappy movie! I cried!!lol
30
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
Steven Seagal is one of my favorite actors!
31
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
very good movie!
32
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
jack nicholsan is great!
33
The Forgotten 2004,  PG-13)
The Forgotten
good flick,but hard to follow!
34
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
one of the all time favorites!!
35
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
always great movies!!!
36
Knight's Tale ,  PG-13)
Knight's Tale
heath ledger is hot!!!
37
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
very good movie
38
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
these guys are great!!!!!
39
Kiss The Girls 1997,  R)
Kiss The Girls
very good flick
40
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
these movies are always good!
41
Congo 1995,  PG-13)
Congo
good flick
42
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
ok
43
Black Knight 2001,  PG-13)
Black Knight
good funny movie!
44
Radio 2003,  PG)
45
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
John is great!
46
Backdraft 1991,  R)
47
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
good girl flick!
48
Man of the House 2005,  PG-13)
Man of the House
very funny show
49
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
another good one
50
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
great movie
51
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
52
Broken Arrow 1996,  R)
53
Boogeyman 2005,  PG-13)
54
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
55
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
56
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
57
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
58
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
great acting by sean penn
59
Shaft 2000,  R)
60
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
61
The Scorpion King 2002,  PG-13)
62
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
well it's the rock what more can I say!!good movie
63
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
another great movie
64
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
fantastic movie
65
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
great movie
66
Platoon 1986,  R)
Platoon
one of the best movies of all time
67
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
68
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Great Movie
69
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
good flick
70
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
71
Bad Boys 1995,  R)
72
Dreamcatcher 2003,  R)
73
Assassins 1995,  R)
74
Stigmata 1999,  R)
75
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
76
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
77
Ransom 1996,  R)
Ransom
one of Mel Gibson's great movies
78
Highlander 1986,  R)
Highlander
love that sean connery!
79
Collateral 2004,  R)
Collateral
good movie
80
The Net 1995,  PG-13)
The Net
sandra bullock is great!
81
Forever Young 1992,  PG)
82
The Crow - Salvation 2000,  R)
83
Point Break 1991,  R)
84
The Craft 1996,  R)
85
Lethal Weapon 3 1992,  R)
86
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
87
Darkness Falls 2003,  PG-13)
88
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
89
Halloween - Resurrection 2002,  R)
90
Christine 1983,  R)
91
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
92
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
93
Halloween II 1981,  R)
94
Prom Night 1980,  R)
95
Urban Legend 1998,  R)
96
Friday the 13th 1980,  R)
97
Halloween 1978,  R)
98
Hope Floats 1998,  PG-13)
99
The Rock 1996,  R)
100
Seven (Se7en) 1995,  R)
101
See No Evil 2006,  R)
102
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
103
The Warriors 1979,  R)
104
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
105
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
love them all
106
The Godfather, Part III 1990,  R)
107
Casino 1995,  R)
Casino
good flick,love robert de niro
108
Broken Bridges 2006,  PG-13)
109
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
110
Carrie 2002,  Unrated)
111
Bad Boys II 2003,  R)
112
Scream 2 1997,  R)
113
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
114
The Grudge 2004,  PG-13)
115
The Silence of the Lambs 1991,  R)
116
Ghost Ship 2002,  R)
117
Ice Age 2002,  PG)
118
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
119
Speed 1994,  R)
120
The Breakfast Club 1985,  R)
121
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
122
Armageddon 1998,  PG-13)
123
Shrek 2001,  PG)
124
Men in Black II 2002,  PG-13)
125
Con Air 1997,  R)
126
Final Destination 3 2006,  R)
127
Final Destination 2000,  R)
128
Pulp Fiction 1994,  R)
129
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
all Godfather movies are good
130
Bambi 1942,  G)
131
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
132
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
133
Rain Man 1988,  R)
134
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
135
The Cable Guy 1996,  PG-13)
136
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
137
The Omen 1976,  R)
138
Sleepy Hollow 1999,  R)
139
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
140
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
141
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
142
Interview with the Vampire 1994,  R)
143
Dracula 2000 2000,  R)
144
Blade: Trinity 2004,  R)
145
Blade II 2002,  R)
146
Blade 1998,  R)
147
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
148
Pitch Black 2000,  R)
149
City of Angels 1998,  PG-13)
150
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
151
Road House 1989,  R)
152
xXx: State of the Union 2005,  R)
153
Set It Off 1996,  R)
154
XXX 2002,  PG-13)
155
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
156
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
157
The Last of the Mohicans 1992,  R)
158
Liar Liar 1997,  PG-13)
159
Ghost 1990,  PG-13)
160
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
161
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
162
Grease 1978,  PG)
163
The Patriot 2000,  R)
164
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
165
The Amityville Horror 1979,  R)
166
Willow 1988,  PG)
167
The Abyss 1989,  PG-13)
168
Children of the Corn 1984,  R)
169
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
170
While You Were Sleeping 1995,  PG)
171
Enough 2002,  PG-13)
172
Firestarter 1984,  R)
Firestarter
good flick from way back!
173
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
great movie
174
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
175
Hocus Pocus 1993,  PG)
176
Lethal Weapon 2 1989,  R)
177
Cape Fear 1991,  R)
178
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
179
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
180
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
181
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
182
Alien3 1992,  R)
183
House on Haunted Hill 1999,  R)
184
Child's Play 3 1991,  R)
185
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
186
Bride of Chucky 1998,  R)
187
Windtalkers 2002,  R)
188
Airheads 1994,  PG-13)
189
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
190
The Bone Collector 1999,  R)
191
Lake Placid 1999,  R)
192
You've Got Mail 1998,  PG)
193
Deep Blue Sea 1999,  R)
194
Jerry Maguire 1996,  R)
195
Scream 1996,  R)
196
Walk the Line 2005,  PG-13)
197
Lilo & Stitch 2003,  G)
198
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
199
Gothika 2003,  R)
200
The Shining 1980,  R)
201
The Mummy 1999,  PG-13)
202
The Exorcist 1973,  R)
203
Scream 3 2000,  R)
204
Final Destination 2 2003,  R)
205
The Goonies 1985,  PG)
206
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
207
Entrapment 1999,  PG-13)
208
Men in Black 1997,  PG-13)
209
An American Haunting 2006,  PG-13)
210
From Hell 2001,  R)
211
Anger Management 2003,  PG-13)
212
Dazed and Confused 1993,  R)
213
Waterworld 1995,  PG-13)
214
V for Vendetta 2006,  R)
215
The Crow: City of Angels 1996,  R)
216
Dawn of the Dead 2004,  R)
217
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
218
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
219
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
220
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
221
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
222
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
223
Runaway Bride 1999,  PG)
224
Silent Hill 2006,  R)
225
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I loved it for me and grandkids

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments