My Favorite Movies


  Spazkat22's Rating My Rating
1
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
2
If Only 2004,  PG-13)
3
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
4
Ginger Snaps 2000,  R)
5
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
6
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
7
Practical Magic 1998,  PG-13)
8
White Noise 2005,  PG-13)
9
One Hour Photo 2002,  R)
10
Big Daddy 1999,  PG-13)
11
Daddy Day Care 2003,  PG)
12
Frequency 2000,  PG-13)
13
The Amityville Horror 2005,  R)
14
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
15
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
16
What Women Want 2000,  PG-13)
17
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
18
The Wedding Date 2005,  PG-13)
19
The Glass House 2001,  PG-13)
20
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
21
The Mummy 1999,  PG-13)
22
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
23
Twister 1996,  PG-13)
24
The Fifth Element 1997,  PG-13)
25
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
26
Interview with the Vampire 1994,  R)
27
Wedding Crashers 2005,  R)
28
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
29
Blade 1998,  R)
30
Blade II 2002,  R)
31
Blade: Trinity 2004,  R)
32
King Arthur 2004,  PG-13)
33
Fantastic Four 2005,  PG-13)
34
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
35
Pitch Black 2000,  R)
36
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
40
Man of the Year 2006,  PG)
41
XXX 2002,  PG-13)
42
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
43
Saving Private Ryan 1998,  R)
44
Big Fish 2004,  PG-13)
45
Big 1988,  PG)
46
Constantine 2005,  R)
47
Van Helsing 2004,  PG-13)
48
Armageddon 1998,  PG-13)
49
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
50
Elizabeth 1998,  R)
51
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
52
National Treasure 2004,  PG)
53
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
54
Norbit 2007,  PG-13)
55
Finding Neverland 2004,  PG)
56
Finding Nemo 2003,  G)
57
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
58
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
59
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
60
Date Movie 2006,  PG-13)
61
Ice Age 2002,  PG)
62
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
63
Shrek 2001,  PG)
64
Shrek 2 2004,  PG)
65
Life 1999,  R)
66
Beverly Hills Cop 1984,  R)
67
The Haunted Mansion 2003,  PG)
68
Lord of War 2005,  R)
69
Four Brothers 2005,  R)
70
Eddie and the Cruisers 1983,  PG)
71
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
72
Cinderella 1950,  G)
73
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
74
Cinderella III: A Twist in Time 2007,  G)
75
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
76
Happily N'ever After 2006,  PG)
77
The Pacifier 2005,  PG)
78
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
79
Cars 2006,  G)
80
Click 2006,  PG-13)
81
The Omen 2006,  R)
82
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
83
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
84
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
85
The Lake House 2006,  PG)
86
Over the Hedge 2006,  PG)
87
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
88
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
89
Ghost Ship 2002,  R)
90
Ghost Rider 2007,  PG-13)
91
The Messengers 2007,  PG-13)
92
Zodiac 2007,  R)
93
Wild Hogs 2007,  PG-13)
94
Walk the Line 2005,  PG-13)
95
Night at the Museum 2006,  PG)
96
Lady in the Water 2006,  PG-13)
97
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
98
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
99
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
100
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
101
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
102
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
103
Garfield - The Movie 2004,  PG)
104
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
105
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
106
Nothing to Lose 1997,  R)
107
Larry the Cable Guy: Health Inspector 2006,  PG-13)
108
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
109
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
110
Shakespeare in Love 1998,  R)
111
The Boogeyman 1980,  R)
112
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
113
Grease 1978,  PG)
114
Open Season 2006,  PG)
115
Hostel 2006,  R)
116
Hostel: Part II 2007,  R)
117
8 Mile 2002,  R)
118
The Green Mile 1999,  R)
119
The Incredibles 2004,  PG)
120
Pretty Woman 1990,  R)
121
Spider-Man 2002,  PG-13)
122
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
123
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
124
She's the Man 2006,  PG-13)
125
Mean Girls 2004,  PG-13)
126
50 First Dates 2004,  PG-13)
127
First Knight 1995,  PG-13)
128
Braveheart 1995,  R)
129
Hitch 2005,  PG-13)
130
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
131
There's Something About Mary 1998,  R)
132
Cruel Intentions 1999,  R)
133
Happy Feet 2006,  PG)
134
Brother Bear 2003,  G)
135
Brother Bear 2 2006,  G)
136
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
137
Employee of the Month 2006,  PG-13)
138
Flushed Away 2006,  PG)
139
Cast Away 2000,  PG-13)
140
Sin City 2005,  R)
141
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
142
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
143
Monster House 2006,  PG)
144
Monsters, Inc. 2001,  G)
145
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
146
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
147
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
148
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
149
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
150
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
151
Little Monsters 1989,  PG)
152
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
153
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
154
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
155
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
156
Zathura 2005,  PG)
157
The Jungle Book 1967,  G)
158
The Jungle Book 2 2003,  G)
159
George of the Jungle 1997,  PG)
160
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
161
Gladiator 2000,  R)
162
Back to the Future 1985,  PG)
163
Back to the Future Part II 1989,  PG)
164
Back to the Future Part III 1990,  PG)
165
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
166
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
167
When a Stranger Calls Back 1993,  R)
168
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
169
Cypher 2002,  R)
170
Mr. Boogedy 1986,  Unrated)
171
Bride of Boogedy 1987,  Unrated)
172
Windtalkers 2002,  R)
173
The Breakfast Club 1985,  R)
174
Catch and Release 2007,  PG-13)
175
The Scorpion King 2002,  PG-13)
176
The Covenant 2006,  PG-13)
177
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
178
Pleasantville 1998,  PG-13)
179
X-Men 2000,  PG-13)
180
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
181
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
182
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
183
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
184
Catwoman 2004,  PG-13)
185
Gothika 2003,  R)
186
Firestarter 1984,  R)
187
Bad Girls 1994,  R)
188
The Departed 2006,  R)
189
Hook 1991,  PG)
190
Blast from the Past 1999,  PG-13)
191
Encino Man 1992,  PG)
192
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
193
The Jackal 1997,  R)
194
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
195
Tears of the Sun 2003,  R)
196
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
197
Daredevil 2003,  PG-13)
198
Elektra 2005,  PG-13)
199
Without A Paddle 2004,  PG-13)
200
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
201
Hackers 1995,  PG-13)
202
Stephen King's It 1990,  Unrated)
203
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
204
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
205
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
206
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
207
Hannibal 2001,  R)
208
Red Dragon 2002,  R)
209
The Silence of the Lambs 1991,  R)
210
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
211
Black Hawk Down 2001,  R)
212
The Faculty 1998,  R)
213
Son in Law 1993,  PG-13)
214
In the Army Now 1994,  PG)
215
Jury Duty 1995,  PG-13)
216
Runaway Jury 2003,  PG-13)
217
Bio-Dome 1996,  PG-13)
218
Because I Said So 2007,  PG-13)
219
The Family Stone 2005,  PG-13)
220
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
221
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
222
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
223
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
224
Raising Helen 2004,  PG-13)
225
Hocus Pocus 1993,  PG)
226
Beaches 1988,  PG-13)
227
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
228
Poseidon 2006,  PG-13)
229
Memory 2007,  R)
230
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
231
Secondhand Lions 2003,  PG)
232
Bogus 1996,  PG)
233
Girl, Interrupted 1999,  R)
234
Ghost 1990,  PG-13)
235
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
236
Corrina, Corrina 1994,  PG)
237
Theodore Rex 1996,  PG)
238
My Father The Hero 1994,  PG)
239
Green Card 1990,  PG-13)
240
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
241
Return from Witch Mountain 1978,  G)
242
The Car 1977,  R)
243
The Longest Yard 1974,  R)
244
Halloween 1978,  R)
245
Halloween II 1981,  R)
246
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
247
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
248
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
249
Halloween - Resurrection 2002,  R)
250
Halloween H2O 1998,  R)
251
True Lies 1994,  R)
252
Forever Young 1992,  PG)
253
My Girl 1991,  PG)
254
My Girl 2 1994,  PG)
255
The Fog 1980,  R)
256
Fortress 1993,  R)
257
Howard the Duck 1986,  PG)
258
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
259
Philadelphia 1993,  PG-13)
260
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
261
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
262
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
263
Failure to Launch 2006,  PG-13)
264
RV 2006,  PG)
265
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
266
The Hot Chick 2002,  PG-13)
267
Shall We Dance 2004,  PG-13)
268
Chicago 2002,  PG-13)
269
Unfaithful 2002,  R)
270
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
271
Runaway Bride 1999,  PG)
272
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
273
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
274
The Shawshank Redemption 1994,  R)
275
The Garbage Pail Kids Movie 1987,  PG)
276
Pacific Heights 1990,  R)
277
Batman 1989,  PG-13)
278
Batman Returns 1992,  PG-13)
279
Beetlejuice 1988,  PG)
280
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
281
Mr. Mom 1983,  PG)
282
Rumor Has It 2005,  PG-13)
283
Waterworld 1995,  PG-13)
284
The Terminal 2004,  PG-13)
285
Road to Perdition 2002,  R)
286
Apollo 13 1995,  PG)
287
Forrest Gump 1994,  PG-13)
288
A League of Their Own 1992,  PG)
289
White Oleander 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments