My Favorite Movies


  1. spastictoad
  2. Jan

These are not my favourite movies. These are some of the better films ive enjoyed.

  spastictoad's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs 1991,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
The Butterfly Effect 2004,  R)
4
Saw 2004,  R)
5
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
6
American History X 1998,  R)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Snatch 2001,  R)
9
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
10
In Bruges 2008,  R)
11
Gummo 1997,  R)
12
Magnolia 1999,  R)
13
Apocalypto 2006,  R)
14
Requiem for a Dream 2000,  R)
15
The Departed 2006,  R)
16
There Will Be Blood 2007,  R)
17
Sexy Beast 2001,  R)
Sexy Beast
great acting, excellent dialogue, the storyline however leaves much to be desired. slow paced but edgy, raw language used quite often. overall a good film to watch with your homies.
18
Red Dragon 2002,  R)
19
The Godfather 1972,  R)
20
Reservoir Dogs 1992,  R)
21
The Godfather, Part II 1974,  R)
22
Donnie Darko 2001,  R)
23
Seven (Se7en) 1995,  R)
24
The Chumscrubber 2005,  R)
25
American Beauty 1999,  R)
26
Full Metal Jacket 1987,  R)
27
Revolver 2005,  R)
28
Scarface 1983,  R)
29
Saw II 2005,  R)
30
Platoon 1986,  R)
31
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
33
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
34
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
35
A Clockwork Orange 1971,  R)
36
Crash 2005,  R)
37
Buffalo 66 1998,  R)
38
Sin City 2005,  R)
39
Stay 2005,  R)
40
The United States of Leland 2002,  R)
41
Final Destination 2 2003,  R)
42
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
43
The Transporter 2002,  PG-13)
44
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
45
The Ring 2002,  PG-13)
46
Lucky Number Slevin 2006,  R)
47
Trainspotting 1996,  R)
48
Death Proof 2007,  R)
49
BASEketball 1998,  R)
50
The Machinist 2003,  R)
51
The Green Mile 1999,  R)
52
The Village 2004,  PG-13)
53
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
54
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
55
Last Action Hero 1993,  PG-13)
56
V for Vendetta 2006,  R)
57
The One 2001,  PG-13)
58
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
59
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
60
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
61
Bad Santa 2003,  R)
62
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
63
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
64
Zoolander 2001,  PG-13)
65
Gladiator 2000,  R)
66
Network 1976,  R)
67
The Dark Knight 2008,  PG-13)
68
Lost Highway 1997,  R)
69
Control 2007,  R)
70
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
71
Identity 2003,  R)
72
JFK 1992,  R)
73
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
74
Shoot 'Em Up 2007,  R)
75
Zatôichi 1989,  Unrated)
76
The Elephant Man 1980,  PG)
77
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
78
Hot Rod 2007,  PG-13)
79
Jacob's Ladder 1990,  R)
80
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
81
High Fidelity 2000,  R)
82
Cape Fear 1991,  R)
83
Mah nakorn (Citizen Dog) 2004,  Unrated)
84
Mean Streets 1973,  R)
85
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
86
The Black Dahlia 2006,  R)
87
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
88
The Lives of Others 2006,  R)
89
Art School Confidential 2006,  R)
90
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) 2007,  R)
91
Raging Bull 1980,  R)
92
Broken Flowers 2005,  R)
93
Death Race 2000 1975,  R)
94
Little Miss Sunshine 2006,  R)
95
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
96
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
97
The Big Lebowski 1998,  R)
98
Superbad 2007,  R)
99
This Is Spinal Tap 1984,  R)
100
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
101
The Usual Suspects 1995,  R)
102
Blade Runner 1982,  R)
103
Hot Fuzz 2006,  R)
104
The Last King of Scotland 2006,  R)
105
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
106
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
107
Pan's Labyrinth 2006,  R)
108
The Prestige 2006,  PG-13)
109
The Illusionist 2006,  PG-13)
110
Interview with the Vampire 1994,  R)
111
Clerks 1994,  R)
112
Clerks II 2006,  R)
113
Mallrats 1995,  R)
114
Kung Fu Hustle 2004,  R)
115
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
116
Psycho 1960,  R)
117
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
118
Memento 2000,  R)
119
3:10 to Yuma 2007,  R)
120
No Country for Old Men 2007,  R)
121
Juno 2007,  PG-13)
122
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
123
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
124
WALL-E 2008,  G)
125
Back to the Future 1985,  PG)
126
Back to the Future Part II 1989,  PG)
127
Back to the Future Part III 1990,  PG)
128
Casino 1995,  R)
129
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
130
Dogma 1999,  R)
131
Lord of War 2005,  R)
132
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
133
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
134
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
135
The Shawshank Redemption 1994,  R)
136
The Shining 1980,  R)
137
Thursday 1998,  R)
138
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments