My Favorite Movies
| spartacus007's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 2 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 3 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 4 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 5 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 6 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 7 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 8 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 9 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 10 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 11 |
Doctor Zhivago 1965, PG-13) |
|
| 12 |
M 1931, Unrated) |
|
| 13 |
Psycho 1960, R) |
|
| 14 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 15 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 16 |
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957, Unrated) |
|
| 17 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 18 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 19 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 20 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 21 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 22 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 23 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 24 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Young Frankenstein 1974, PG) |


























sportboy posted 2 years ago
I enjoyed Wall-E and Casino Royale I will have to see the others though good list though.