My Favorite Movies
| Sparrows's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
X-Men: First Class 2011, PG-13) |
|
| 2 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 3 |
Elizabeth: The Golden Age 2007, PG-13)
whoa! there is so much passion in this movie not only from Cate Blanchett but Shekhar Kapur as well. I love this film, despite the fact that many people think that catholics are depicted as evil. It shows the strength of Elizabeth and how she stood against spain even though she was scared. In my opinion i thought that Cate Blanchett should have won the oscar for best actress. Oh well, you don't need a statue to prove that you are a good, if not great actress. |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Troy 2004, R) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Gridiron Gang 2006, PG-13) |
|
| 12 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008, PG) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 15 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 17 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 19 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 22 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 23 |
Holes 2003, PG) |
|
| 24 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 25 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 26 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 27 |
Love Actually 2003, R) |



























